Michal Fiabáne

Po trošku dlhšej prestávke než je u nás dobrým zvykom sme sa my, zástupcovia vedenia a miestnych klubov ODM stretli na severe Slovenska v malebnom kraji Kysúc, konkrétne v Oščadnici pri príležitosti konania Republikovej rady ODM. Zvítanie bolo tradične vrúcne a atmosféra skvelá a uvoľnená, o to viac, že naša organizácia prežíva momentálne relatívne pokojné obdobie, ako vnútri tak aj navonok.

Prvý večer ale samozrejme nikto nemyslel na príjemné povinnosti a prácu ktorá nás čakala v nedeľu, na kedy sme RR naplánovali a celú svoju energiu a srdce sme zasvätili zábave, spoznávaniu sa navzájom, keďže ani tentoraz nechýbali čerství členovia, pre ktorých bol tento víkend ich prvým účinkovaním na národnej úrovni. Penzión Lalíky, ktorý hostil naše skromné podujatie, bol vybavený biliardovým stolom, kalčetom a inými atrakciami a tí, ktorí sa nezaplietli do emocionálnych konverzácii o nesmrteľnosti chrústa a sociálnej demokracie, sa čoskoro nechali unášať vo víre nekonečných turnajov a súbojov, ktoré vďaka dobre zásobenému baru a kvalitným hráčom postupom večera naberali na intenzite. Ako sa na správnych ODM-károv patrí, spať sa šlo v skorých ranných hodinách.

 Prvý večer teda splnil vo veľkej miere to, čo minimálne ja ako dlhoročný člen, na základe vlastnej skúsenosti považujem za základnú podmienku úspešného fungovania mládežníckej organizácie. Členovia z rôznych kútov Slovenska využili unikátnu možnosť nadviazať medzi sebou priateľské vzťahy, konzultovať svoje skúsenosti z pôsobenia v organizácii navzájom, aj s novými členmi. Je to práve tento duch priateľstva a spolupatričnosti ktorý zabezpečuje to, že sme ochotní sa stretávať a že nás baví spoločne napĺňať zmysel existencie ODM.

 Na druhý deň nás čakali výdatné raňajky a po nich doobedňajší program pozostávajúci z prvého kola debatnej ligy ODM z dielne Žilinského miestneho klubu. Cieľom tejto aktivity je formou klasickej debaty trénovať a zlepšovať prezentačné a argumentačné schopnosti našich členov. Vzhľadom na časové obmedzenia bolo toto prvé kolo debát len malou ochutnávkou, ale zároveň vzhľadom na pozitívny feedback väčšiny účastníkov aj potenciálne dlhodobou a zmysluplnou aktivitou. Myslím, že už na letnej univerzite koncom augusta sa môžeme teši na ďalšie kolo, kde si budú moc zmerať sily jednotlivé kluby medzi sebou! 😉

 Obed spestrila návšteva a následná diskusia s poslancom NR SR Ivanom Harmanom, ktorá mala veľmi neformálny charakter a točila sa prevažne okolo úskalí komunálnej a národnej politiky, kedy sa pán Harman jednak vrátil k svojej neúspešnej kampani na znovuzvolenie ako primátor mesta Žilina a zároveň sa s nami podelil o svoje prvé pocity nováčika v parlamente, keďže nastúpil na post poslanca až začiatkom roku 2011 z pozície prvého náhradníka. Prejav Ivana Harmana charakterizuje vecnosť a úprimnosť a inak tomu nebolo ani dnes. Mali sme tak na moment možnosť nahliadnuť do zákulisia parlamentnej politiky.

 Po obede nás čakali teambuildingové aktivity, na ktoré sme sa samozrejme všetci netrpezlivo tešili. Počasie síce vyzeralo všelijako, ale v správny čas sa umúdrilo a k večeru dokonca vykukol Oskar, čo potešilo hlavne pár (3) nadšencov, ktorí sa z vrcholovej stanice lanovky na Dedovke vracali po vlastných. Bol som medzi nimi, viem o čom hovorím, dážď by nám cestu asi dosť znepríjemnil. Nabudúce odporúčam aj ostatným 😉

 Ale aby som zbytočne neodbočoval, tých niekoľko hodín medzi 15:00 – 19:00 sme si všetci myslím kvalitne užili. Na hrebeni nás čakalo niekoľko atrakcii, vrátane lanovej dráhy, bobovej dráhy, terénnych kolobežiek a piva. Vyšantili sme sa len čo je pravda. Hlavne bobová dráha bodovala a údolím sa dlho ozýval nadšený výskot z hrdiel adrenalínom vyburcovaných ODMkárov, ODMkárok a ODMkárčat…(beriem späť, tam sme ešte nedospeli). Pridal sa k nám aj pán poslanec so synom a verím, že si zábavky vychutnali.

 Večer po návrate do základného tábora (už spomínaný penzión Lalíky) sa niesol v duchu mixovaných nápojov v podaní nášho hostiteľa Martina K. a dobrej hudby :). Mne osobne utkvel v pamäti jeden mimoriadne vypätý a vyrovnaný súboj v stolnom futbale – ešte raz ďakujem jeho účastníkom/čkam. Tí veselší z nás (a pokiaľ ma pamäť neklame, bola to väčšina) si aj kvalitne zatancovali a týmto by som chcel z titulu autora tohto článku a priameho účastníka popisovaných udalostí poďakovať DJ-ovi Martinovi Tokárovi, za to, že sa podujal na túto neľahkú úlohu a postaral sa o zábavu.

 Nedeľné doobedie patrilo samotnej republikovej rade. Hlavnými bodmi programu boli prezentácie aktivít miestnych klubov ako aj správa vedenia ODM a zahraničnej sekcie ODM. Okrem tejto sekcie, kde už tradične odvádza výbornú prácu jej predseda Juraj Antal,

vznikli v tomto roku ďalšie tri, z ktorých dve sú už aj aktívne. Ide o Legislatívnu sekciu, Vzdelávaciu sekciu a PR/politickú sekciu. Asi najvážnejším bodom nedeľňajšej diskusie sa stala otázka aktivity, resp. neaktivity miestnych klubov ODM na ktorú oprávnene upozornil Alexej Dobroľubov potom, ako sme si vypočuli správy miestnych klubov, z ktorých mnohé vykazujú minimálnu aktivitu. Na túto tému sa rozprúdila živá diskusia, ktorej výsledkom je jednak potvrdenie zo strany vedenia, že tento problém existuje a je Výkonným výborom vnímaný. Na druhej strane došlo k všeobecnému porozumeniu, že tento problém nie je riešiteľný zo dňa na deň a aj keď aktivity národnej ODM sa vyznačujú snahou o jeho riešenie, na výsledky si musíme počkať. Vnútorné oživenie organizácie a v prvom rade vyšší počet aktívnych miestnych klubov je hlavnou prioritou súčasného vedenia ODM a posledná RR toto smerovanie len potvrdila. Zároveň priniesla konsenzus, že v aktivitách vedúcich k posilneniu aktivít radových členov treba pokračovať a možno im venovať ešte vyššiu pozornosť. Zároveň došlo k vysvetleniu a myslím si, že aj k všeobecnému pochopeniu, že Občianskodemokratická mládež nie je, ani nikdy nebola masovou organizáciou, skôr skupinou aktívnych jednotlivcov. Preto síce nesmieme túto tému podceňovať, ale ani mať príliš veľké oči.

 Celkovo z pozície podpredsedu ODM hodnotím túto republikovú radu ako vydarenú akciu, v prvom rade z ľudského hľadiska, keďže na nej tento krát neboli riešené otázky zásadného pracovného významu. Dostali sme sa myslím do bodu, kedy je väčšine aktívnych členov jasné, že spoločnými silami dosiahneme viac a ušetríme tak množstvo energie a ukazuje sa, aj keď v tomto smere ešte máme rezervy – že sme sa naučili riešiť nezhody bez zbytočných konfliktov a so vzájomným rešpektom. K tomu aby medzi nami vládla takáto atmosféra prispievajú akcie ako bola aj táto Republiková rada a ja by som týmto rád poďakoval všetkým účastníkom, ako aj vedeniu ODM. Teším sa na Vás na letnej univerzite.

fb-share-icon

Napísal

Občiansko-demokratická mládež

Občiansko-demokratická mládež