Viac než 13 500 členov zločineckých skupín zatkli od vyhlásenia výnimočného stavu v Salvádore. Salvádor vyhlásil koncom marca výnimočný stav po víkende násilia, ktoré zahŕňalo najmenej 87 hlásených zabití, ktoré vláda pripísala gangom Mara Salvatrucha (MS-13) a Barrio 18. Od vyhlásenia výnimočného stavu boli v Salvádore vo veľkom počte nasadení policajti a vojsko. V rámci mimoriadnych opatrení, ktoré pozastavujú niektoré občianske slobody, vrátane práva na právneho zástupcu a práva na združovanie, zadržali tisíce ľudí.
Sila gangov v Salvádore
V Salvádore je odhadom 70 000 členov gangu. Gangy vznikli po skončení krutej dvanásťročnej občianskej vojny (1980-1992) a v dôsledku deportácií členov zločineckých gangov z USA. Podľa niektorých analytikov vláda uzavrela dohodu s dvoma najsilnejšími gangmi- ich členom okrem iného zaplatila či zlepšila podmienky vo väzení s cieľom znížiť v krajine kriminalitu. V období pred voľbami v roku 2021. Vládny tábor vtedy vyhral voľby s veľkým náskokom. Podľa analytikov gangy túto dohodu zrušili a sú zodpovedné za novú eskaláciu násilia v krajine. Vláda zaviedla po nástupe sériu represívnych opatrení vo väzniciach. Tisícky potetovaných väzňov sa ukázali s vyholenými hlavami, ponižujúco nahromadených a kráčajúcich v spodnej bielizni. Ďalším opatrením bolo miešanie väzňov z rôznych gangov vo väzenských celách. Práve toto poníženie vraj viedlo ku konečnému porušeniu tajnej dohody medzi vládou a gangmi.
Salvádorský parlament prijíma reformu trestného zákonníka
Podľa nových pravidiel budú teraz usvedčení šéfovia gangov odsúdení na 40 až 45 rokov väzenia v porovnaní so šiestimi až deviatimi rokmi, zatiaľ čo ostatní členovia gangu budú odsúdení na 20 až 30 rokov, čo je o tri až päť rokov skôr. „Tieto reformy majú za cieľ uvaliť tvrdé tresty pre týchto teroristov, ktorí veria, že sú nad mocou a zahrávajú sa so životmi Salvádorčanov,“ povedal novinárom minister spravodlivosti a bezpečnosti Gustavo Villatoro. Počet zadržaní je neporovnateľný s čímkoľvek, čo Salvádor zažil v minulých vládnych zásahoch proti násiliu gangov. Salvádor má po Spojených štátoch druhú najvyššiu mieru uväznenia na obyvateľa na svete. Tento počet sa každým dňom zvyšuje. Návalom káuz sú zavalení aj právnici a verejní obhajcovia. Len málo nezávislých sudcov ostalo vykonávať svoju funkciu potom, čo Bukeleho strana minulý rok schválila reformu, ktorá dáva široké právomoci Najvyššiemu súdu odvolávať sudcov a prinútiť ich svojvoľne odísť do dôchodku. Táto reforma má za následok to, že teraz v krajine chýba veľa sudcov.
OSN vyjadruje znepokojenie nad zásahom proti gangu
Skupiny pre ľudské práva a kancelária vysokého komisára OSN pre ľudské práva kritizovali vlnu zatýkania a obmedzovania občianskych práv a naliehali na salvádorské orgány, aby v snahe vytlačiť gangy rešpektovali medzinárodné právo. „Teraz si uvedomujeme výzvy, ktoré predstavuje násilie gangov v Salvádore, a povinnosť štátu zabezpečiť bezpečnosť spravodlivosť. Je však nevyhnutné, aby sa to dialo v súlade s medzinárodným zákonom o ľudských právach,“ uviedla Liz Throssell, hovorkyňa úradu vysokého komisára OSN.
Nárast vrážd gangmi podnecuje neistotu a strach
Členovia Bukeleho vládnej strany tiež nedávno presadili podstatné zvýšenie trestov odňatia slobody za členstvo v gangoch v reakcii na násilie a kriminalizovali správy súvisiace s gangmi v médiách. Vláda obhajovala svoje kroky ako nevyhnutné bezpečnostné opatrenia a zaútočila na novinárov a skupiny pre ľudské práva, ktoré kritizovali nedávne opatrenia ako spolupáchateľstvo s gangmi. Najmenej štyria novinári utiekli z krajiny kvôli hrozbám súvisiacim s ich prácou, uvádza tamojšia novinárska asociácia. Prezident Bukele tiež varoval rodičov v Salvádore, aby svoje deti držali ďalej od gangov, aby sa vyhli „väzeniu alebo smrti“, keďže krajina zakročila proti členstvu v gangoch po tom, čo zahynuli desiatky ľudí v dôsledku nárastu násilia.
Znepokojenie zo strany USA
Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických tiež vyjadrilo znepokojenie nad novými opatreniami a uviedlo, že obmedzenia týkajúce sa spôsobu, akým médiá informujú o problémoch súvisiacich s gangmi, by mohli viesť k cenzúre. Blinken uviedol, že hoci USA podporujú Salvádor v boji proti gangom, naliehajú na salvádorskú vládu, aby „riešila túto hrozbu a zároveň chránila životne dôležité občianske slobody vrátane slobody tlače, riadneho procesu a slobody prejavu“. To vyvolalo kritku od Bukeleho, ktorý na Twitteri napísal, že jeho vláda získala podporu od administratívy bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa – ale nie od administratívy súčasného prezidenta Joea Bidena.
Výzva pre prezidenta Nayiba Bukeleho
Amnesty International uviedla, že hoci uznáva hrozbu pre verejnú bezpečnosť, ktorú vytvárajú zločinecké skupiny v Salvádore, núdzový dekrét „pozastavuje ľudské práva, ktoré nemožno za žiadnych okolností obmedziť“. „Vyzývame prezidenta Nayiba Bukeleho a štát Salvador, aby si vypočuli obavy občianskej spoločnosti a zabezpečili, že návrh a implementácia verejnej bezpečnosti budú rešpektovať ľudské práva.“ Bukele, ktorý bol zvolený v roku 2019, sa podľa agentúry AFP teší značnej podpore obyvateľstva vďaka svojim sľubom boja proti organizovanému zločinu a zlepšenia bezpečnosti v násilím sužovanom Salvádore. Prezident Bukele je veľmi kontroverzný. Pre niekoho záchranca, pre iného bezzásadový populista. Predvlani vo februári napríklad so skupinou vojakov vyzbrojených samopalmi vstúpil do budovy parlamentu, ktorý vtedy ešte ovládala opozícia, a od poslancov žiadal, aby vláde posvätili pôžičku od stredoamerickej rozvojovej banky na boj s kriminálnymi gangmi. Jeho čoraz autoritatívnejší štýl vlády vyvoláva obavy v občianskej spoločnosti krajiny.
Zdroje: https://www.aljazeera.com/news/2022/4/12/el-salvador-says-10000-arrested-in-sweeping-gang-crackdown
https://www.aljazeera.com/news/2022/3/31/el-salvador-bukele-warns-gangs-lead-to-prison-or-death
https://www.aljazeera.com/news/2022/3/31/el-salvador-bukele-warns-gangs-lead-to-prison-or-death
https://www.aljazeera.com/news/2022/4/21/all-salvadorans-at-risk-inside-el-salvadors-gang-crackdown
https://www.dw.com/de/mordorgien-in-el-salvador/a-61296138