Národná kriminálna agentúra 20. apríla 2022 zadržala Róberta Kaliňáka a obvinila Róberta Fica aj advokáta Mareka Paru zo zosnovania zločineckej skupiny, ako aj z ohrozenia daňového tajomstva. Akcia nesie krycí názov Súmrak. Trojnásobný bývalý premiér Róbert Fico podľa obvinení figuruje ako hlava zločineckej skupiny.

K obvineniam dopomohli výpovede už tradičných kajúcnikov, ale aj na Slovensko nedávno eskortovaný kamarát Norberta Bödöra (44) Tomáš Rajecký, známy z mafiánskych zoznamov. Proti obvinenej štvorici, ktorú v tomto prípade tvorí Fico, Kaliňák, Bödör a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, nesvedčia len František Imrecze, Ľudovít Makó, či Bernard Slobodník, ale prekvapivo aj Tomáš Rajecký, ktorý je obvinený z nelegálnej výroby cigariet.

Terajšia kauza Súmrak ukazuje fungovanie organizovanej skupiny v polícii na čele so známym oligarchom Norbertom Bödörom a niekdajším policajným prezidentom Tiborom Gašparom. O skupine hovorí starší prípad Očistec smerujúci na súd. Túto schému však obvinenia trojnásobného bývalého premiéra a bývalého ministra vnútra rozširujú o nové poschodie, ktoré zabezpečovalo politické krytie a zadávalo úlohy.

Čo vieme o kauze Očistec?

Obžaloba podaná na Bödora a Gašpara v kauze Očistec opisuje detaily jedného z najväčších korupčných prípadov, aké polícia vyšetrovala za ostatné roky.

Píše sa v nej, ako sa v polícii podľa vyšetrovateľov vytvorila korupčná chobotnica pod vedením bývalého šéfa polície Tibora Gašpara, ktorá poslúžila aj ako nástroj na sledovanie v minulosti ešte opozičných politikov Igora Matoviča a Daniela Lipšica.

Najnovšie správy o akcii Súmrak

O osude Róberta Kaliňáka rozhodol ŠTS v sobotu 23.4.2022. Sedí v kolúznej väzbe, ktorá sa používa v prípade, žeby podozrivý mohol ovplyvňovať znalcov, či inak mariť vyšetrovanie.

Kaliňáka priviezli v putách, sudca rozhoduje o väzbe - SME

Na vzatie poslanca Róberta Fica do väzby bude potrebný súhlas NR SR

O vzatí poslanca do väzby mal rozhodovať generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ten však svoju rozhodnutie presunul na špeciálnu prokuratúru, pričom z rozhodovania vynechal Daniela Lipšica.

„Úrad špeciálnej prokuratúry podal dňa 22. apríla 2022 Národnej rade SR žiadosť o vyslovenie súhlasu so vzatím do väzby poslanca Národnej rady SR JUDr. R. F.,“ oznámil hovorca prokuratúry Dalibor Skladan rozhodnutie Ladislava Masára.

Hovorkyňa Národnej rady Michaela Jurcová pre Pravdu potvrdila, že žiadosť do parlamentu prišla. Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) žiada listom o zvolanie mandátovo-imunitného výboru. Na jeho zasadnutí sa môže zúčastniť a vysvetľovať situáciu aj Róbert Fico (Smer). Výbor prijme uznesenie, ktoré buď bude alebo nebude súhlasiť s jeho väzobným stíhaním. O uznesení bude nakoniec rokovať a hlasovať plénum.

Róbert Fico v utorok 26.4.2022 vypovedal na súde.

V štvrtok 28.4.2022 parlament rozhoduje o vzatí Fica do väzby.

Vyjadrenia

Pri obvinení takýchto vysokých politických predstaviteľov sa očakáva, že istota obvinením aj počet dôkazov bude dostatočný. Takto zneli vyjadrenia viacerých koaličných politikov, ako aj premiéra Eduarda Hegera. „Rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní vo veci obvinenia Roberta Kaliňáka, Roberta Fica a spol. je ich autonómnym rozhodnutím. Verím, že je podložené dôkazmi. “ – Eduard Heger.

Zatiaľ čo v opozícii Róbert Fico hovorí o vymyslených obvineniach.  „V obvinení si vymysleli príbeh, ako som vraj vytvoril zločineckú skupinu, ktorá mala škodiť Kiskovi a Matovičovi.“

Zdroje

https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/obvinenie-fica-kalinaka-je-vaznejsie-nez-zda-potopil-ich-bodorov-kamarat
https://dennikn.sk/2815784/naka-zadrzala-roberta-kalinaka-spolu-s-ficom-ich-obvinili-zo-zalozenia-zlocineckej-skupiny/?ref=inm
https://domov.sme.sk/c/22812109/ocistec-sud-obzaloba-gaspar-bodor-hrasko-krajmer.html
https://domov.sme.sk/c/22893864/robert-fico-obvinenie-vazba-parlament.html
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/624248-zilinka-sa-vyhol-rozhodovaniu-o-ficovi-nechal-to-na-specialnej-prokurature/
https://www.aktuality.sk/clanok/wA36cHf/robert-fico-bol-na-policii-pre-obvinenie-zo-zalozenia-zlocineckej-skupiny/
https://www.aktuality.sk/osobnost/robert-fico/
fb-share-icon