24. februára spustila Ruská federácia tzv. „špeciálnu operáciu“ na Ukrajine, v ktorej masakruje civilistov a bombarduje mestá. Túto nezmyselnú agresiu odsúdil v rezolúcii OSN takmer celý demokratický svet. Rusko ostalo izolované politicky aj ekonomicky, keď väčšina krajín na Rusko uvaľuje sankcie. Predstavitelia štátov Európskej únie sú v reakcii na vojnu zjednotení  a do teraz predstavili už 5 balíkov sankcií zameraných na zmrazenie majetkov, transport, energetiku, export či rôzne finančné opatrenia. Jednou z mála krajín, ktoré odmietajú na Rusko uvaliť sankcie je Srbsko. Krajina, ktorá má ambície stať sa členskou krajinou EÚ ukazuje, že nie je schopná dostatočne zosúladiť svoju zahraničnú politiku s EÚ.

Závislosť Srbska na ruskom plyne

Jedným z vysvetlení prečo Srbsko neuvalilo sankcie na Rusko, je jeho plná závislosť na ruskom plyne. V novembri minulého roka dohodol srbský prezident Aleksandar Vučič s Putinom dodávky za mimoriadne priaznivé ceny, ktoré sú 3-krát nižšie ako ceny v EÚ. Rusko si prostredníctvom dodávky lacného plynu udržuje v Srbsku silný vplyv. Bilaterálna zmluva na dodávky tohto plynu však vyprší 31. mája tohto roka a je otázne ako bude Srbsko ďalej postupovať. Uzavretím zmluvy na ďalšie obdobie by krajina ostala aj naďalej plne závislá od Ruska a odklonila by sa od plánu EÚ, ktorá chce byť do roku 2030 úplne nezávislá od ruských fosílnych palív.

Ruské veto v Bezpečnostnej rade OSN proti uznaniu Kosova

„Srbsko nikdy neuzná Kosovo“, povedal Vučič na minuloročnom stretnutí s kosovským premiérom Albinom Kurtim v rámci pravidelných rokovaní, ktoré organizuje Európska únia na čele so slovenským diplomatom Miroslavom Lajčákom, s cieľom normalizovať vzťahy medzi oboma krajinami. Odzrkadľuje to postoj väčšiny Srbov voči Kosovu, ktoré ho stále považujú za časť Srbska. Uznanie Kosova by bola aktuálne politická samovražda. Aj tu zohráva Rusko dôležitú úlohu, keď spolu s Čínou, ako stály členovia Bezpečnostnej rady OSN majú právo veta. Rusko tak svojím vetom drží nádeje Srbska, že Kosovo nebude nikdy oficiálne uznané medzinárodným spoločenstvom.

Rusko ako „bratský národ“

Srbsko je stále silne pro-ruské.  Obe krajiny spája dominancia pravoslávnej cirkvi. Okrem toho Srbi považujú Rusko historicky ako partnera. Časť Srbska stále citlivo vníma bombardovanie Belehradu vojskami NATO a nie je schopná prijať rozsudky Medzinárodného súdu voči vojnovým zločinom páchaných režimom Miloševiča, ktoré vníma ako útok na Srbov zo strany západu. Kým približne polovica Srbov súhlasí so vstupom do EÚ, vstup do NATO nepripadá do úvahy. Rusko je spojenec, ktorý stál pri Srbsku nielen v čase bombardovania, ale podporuje Srbsko aj v aktivitách v Kosove, Bosne a Hercegovine či v Čiernej hore. V Srbsku sa konal aj najväčší pochod v Európe za podporu Ruska po začatí invázie, ktorého sa zúčastnili tisícky ľudí.

Pro-ruský pochod v Belehrade (15.4.2022). Zdroj: [EPA-EFE/ANDREJ CUKIC]

Srbské hlasovanie proti Rusku po voľbách

Spojené prezidentské a parlamentné voľby na začiatku apríla obhájil ako prezident Vučič s 59%, tak aj jeho strana SPS so 43% hlasov, za čo si vyslúžil gratuláciu od Putina so želaním o pokračovanie „strategického partnerstva“ medzi krajinami. Po bojkote opozičných strán v posledných voľbách sa do parlamentu dostalo až sedem strán. Najsilnejší pro-európsky hlas bude zastupovať koalícia „Spojení za víťazstvo Srbska“, ktorá ale získala len 14% hlasov. Do parlamentu sa dostali aj dve krajine pravicové strany, Dveri a Zavetnici, ktoré otvorene v kampani podporovali Putina. 

Len pár dní po voľbách (7.4.) Srbsko na Valnom zhromaždení OSN hlasovalo za pozastavenie členstva Ruska v Rade pre ľudské práva. Po tom čo vidíme aké masakre pácha Rusko na Ukrajine sa takýto krok zdá logický. Avšak dá sa predpokladať, že Srbsko si hlasovaním chce predovšetkým udržať dobré vzťahy so západom a s EÚ, nakoľko integrácia do Únie je jednou z kľúčových priorít. Vučič si dokonca vyslúžil kritiku od krajine pravicových strán, ktoré hlasovanie označili za „útok proti najväčšiemu spojencovi.“ Niekoľko stoviek ľudí v Belehrade dokonca proti tomuto hlasovaniu protestovalo.

Zdroje:

https://balkaninsight.com/2022/02/25/serbia-supports-ukraines-sovereignty-but-opposes-sanctions-on-russia-vucic-says/

https://www.reuters.com/markets/deals/russias-putin-says-he-expects-secure-gas-supply-deal-with-serbia-2021-11-25/

https://balkaninsight.com/2021/06/15/serbia-kosovo-leaders-first-meeting-marred-by-disagreement/?fbclid=IwAR0tP92dEphSpF2pqxO3lsdyt1dMOQRKzjNwUTMsDL15Pz5Ex8Eb4QumLTs

https://twitter.com/AFP/status/1510938983932518413

https://rs.n1info.com/english/news/conservative-parties-criticize-serbias-vote-in-un/

fb-share-icon