Na sociálnych sieťach sa čoraz častejšie objavujú znepokojivé vyjadrenia od ľudí, ktoré vyobrazujú bežných majiteľov firiem a podnikov ako takzvaných zlých kapitalistov. To sú tí majitelia podnikov a firiem, ktorí vykorisťujú chudobnú pracujúcu triedu a nútia pracovať ľudí za minimálnu mzdu v neľudských podmienkach. Tí, ktorí sú nemilosrdne chamtiví, a ktorí si svoje bohatstvo často ani nezaslúžia lebo ho zdedili od svojich rodičov.

Po prvé, kapitalista nemusí byť ani medzi top 1% obyvateľov. Práve naopak, sú to dosť často aj bežní občania zo strednej alebo dokonca aj nižšej triedy. Napríklad vlastníci reštaurácii, barov či iných malých a stredných podnikov. Mnohí vlastníci s.r.o.-čiek majú tiež firmy, ktoré často majú len sekretárku a rozvozcu na rozvoz tovaru. Alebo aj vlastníci akcii, na ktorých sa dosť často zabúda, keď sa hovorí o zlých kapitalistoch. Ľudia, ktorí si kúpili akcie spoločnosti sú tiež predsa považovaní za čiastočných vlastníkov týchto spoločností. Napríklad v takých zlých Spojených štátoch amerických je takýchto ľudí okolo 145 miliónov, čo je vlastne 56% dospelej populácie v USA. Čiže pre pochopenie, 56% dospelej populácie v USA má alebo vlastní aspoň čiastočný podiel vo firmách a akciových spoločnostiach, na ktorých potom aj oni zarábajú, keď sa firme darí. A to je samozrejme úplne v poriadku, len potom je kritika voči kapitalistom chybná, keď sa na nej môže podieľať aj bežný občan a potom sa aj on stáva tým zlým kapitalistom.

Ďalej zamerajme sa, podľa ľavice, na tých fakt najhorších z najhorších – top 1% – takže tých najbohatších z najbohatších. Na týchto ľudí sa valí obrovské množstvo kritiky, osočovania a konšpirácii. A aj keď môže byť pravda, že nejakú kritiku si títo ľudia zaslúžia, sú to predsa ľudia a ľudia nie sú dokonalí. Ale pravda je taká, že títo ľudia spravili pre svet a spoločnosť oveľa viac ako všetci ľudia, ktorí ich kritizujú a kričia ,,preč s kapitalizmom‘‘. Pomohli zamestnať miliardy ľudí, buď priamo alebo  nepriamo, zaplatili viacej daní než ktokoľvek iný a tým v podstate pomohli, aj keď nepriamo, zaplatiť za financovanie škôl, infraštruktúry, nemocníc a rôznych sociálnych balíčkov a opatrení pre tých najchudobnejších, ktoré dosť často chudobným z dlhodobého hľadiska ani nepomôžu a politici ich schvália len aby vyzerali, akí sú štedrí. Podieľali sa na rozvoji inovácii a technológií bez ktorých by náš svet vyzeral úplne inak. Vytvorili produkty, ktoré bežný občan každý deň využíva a ani o tom nemusí vedieť. Svet je úplne iný, než aký bol pred príchodom kapitalizmu. Kapitalizmus pomohol znížiť celosvetovú chudobu a vynájsť lieky, vďaka ktorým môžeme žiť dvakrát tak dlho ako kedysi.

Samozrejme, vyššia trieda si tiež zaslúži kritiku, lebo tiež občas spraví zlé veci alebo zlé rozhodnutia, ako bežný človek. Problém je v tom, že keď nejaký obyčajný človek niečo pokazí, tak väčšinou si tie veci ani nevšimneme alebo ich naschvál ignorujeme, lebo sú také malé. A zase, keď napríklad Elon Musk niečo pokazí alebo spraví zlé rozhodnutie, tak si to všimne celý svet a áno, potom to má aj celosvetové následky. Ale odpoveď na túto problematiku nie je že, „nemajme žiadnu takúto vyššiu triedu ktorá keď robí rozhodnutia, tak to má celosvetové následky“. Riešením je mať zodpovednú, inteligentnú, ťažko pracujúcu, ale hlavne kompetentnú vyššiu triedu, ktorá nerobí tieto zlé rozhodnutia. A to určite nedosiahneme tým, že budeme všetkým kapitalistom hádzať palice pod nohy a nadávať im akí sú všetci zlí, nespravodliví a aké sú to odporné ľudské bytosti. Nehovoriac o tom že v každom systéme je takáto vyššia trieda a aj v socializme taká bola.

fb-share-icon