Michal Bozó
V druhej polovici 30. týždňa sa na severe Slovenska v obci Rudina uskutočnil seminár s názvom Stredoeurópske perspektívy neformálneho vzdelávania mladých ľudí. Podujatia sa zúčastnili ľudia s viacerých stredoeurópskych krajín, z Česka, Slovenska, Maďarska a Slovinska.
Počas prvého večera sa pomaly zbierali účastníci semináru. Republikový predseda priviezol zo sebou aj dvoch Slovincov, takže podaktorí sme boli nútení oprášiť našu stredoškolskú angličtinu aby sme sa čo to dozvedeli o Slovinsku, o ich vláde, školskom systéme a celkovo o atmosfére, ktorá tam panuje. Táto časť bola veľmi poučná.

Druhé ráno bola na programe diskusia s bývalým ministrom školstva Martinom Froncom. Diskusia s ním sa niesla v neformálnej atmosfére, a ochotne odpovedal na otázky prítomných. Dozvedeli sme sa o základných problémoch rezortu, ale aj o neochote pedagógov meniť zaužívané princípy, pretože by to vyžadovalo aj ich úsilie. Po diskusii sme s pánom exministrom viedli ešte zopár debát v užšom kruhu a diskutovali sme aj o systéme maturít a o ich neobjektívnosti, aj keď veľa vecí sa pohlo dopredu. Voľnejšie popoludnie bolo využité na nielen naberanie nových síl, ale aj na aktívne športovanie.
Deň tretí tradične začal raňajkami. Nasledovala prezentácia zúčastnených organizácii, kde treba vyzdvihnúť najmä našu prednášajúcu Andreu Baksayovú, ktorá sa svojej úlohy zhostila veľmi dobre. Ale ani Česi so Slovincami nezaostávali. Voľnejšie doobedie sa zakončilo výborným obedom po ktorom nasledoval priateľský zápas vo volejbale. Podarilo sa postaviť dva tými po päť hráčov. Začiatok zápasu bol v réžii slovenského týmu, ale česko-slovinský tým úspešne dotiahol 10 bodovú stratu a doviedol prvý set do úspešného konca. Druhý set Slováci už radšej vyhrali. Počas rozhodujúceho tretieho setu už ale zmiešaný česko-slovinský tým dominoval a porazil svojho súpera. Po tomto náročnom zápase nasledovala krátka pauzička na prezlečenie a presun na Žilinskú radnicu.
Na radnici nás prijal zástupca primátora. Vysvetlil nám zmeny, ktoré sa udiali po minulých komunálnych voľbách, keď bol bývalý nacionalisticky “rozmýšľajúci” primátor, vystriedaný novým. Žilina je v súčasnosti na 30 rokov zadlžená, takmer všetok majetok mesta je rozpredaný a mesto má uzavretých plno nie veľmi transparentných zmlúv. Tiež treba vyzdvihnúť, že konečne sa začalo niečo robiť aj pre kultúru a turizmus a v meste konečne vzniklo kultúrne a informačne stredisko.

Predposledný deň sme mali na programe diskusiu s predstaviteľmi tretieho sektora , ktorí pôsobia v oblasti neformálneho vzdelávania (Laco Oravec – Nadácia Milana Šimečku, Marek Adamov – OZ Kultúra, Alena Mičicová – SAIA Žilina). Diskutovalo sa o Rómoch o ich vzdelávaní, ale aj o alternatívnom umení a podobných témach. Poobede nasledovala zaujímavá diskusia s prorektorom Vysokej školy managementu v Bratislave pánom Jozefom Hvoreckým. Spomenul viacero príkladov výhodnosti súkromného školstva. Štátna vysoká škola má príjmy asi o 50% vyššie a napríklad taká FMFI sa za dobu svojej existencie nevymaľovala, na toaletách nie sú toaletné papiere, a umyté okná sú len výnimočnosťou, zatiaľčo na súkromnej vysokej škole to je štandard. Tiež sme sa venovali nezmyselnosti novely vysokoškolského zákona. Vláda by mala podporovať ľudí, ktorý pracujú a zároveň študujú a nie im celou silou v štúdiu brániť.

V nedeľné ráno sa pravicové osadenstvo seminára pomaly rozišlo do svojich domovov. Myslím, že pre nás všetkých to bol nezabudnuteľný zážitok.

fb-share-icon

Napísal

Občiansko-demokratická mládež

Občiansko-demokratická mládež