Aliancia stredoškolákov pracuje na viacerých projektoch a jedným z nich je aj zriadenie Študentského ombudsmana, s ktorým im pomáha aj poslanec Andrej Stančík.

Počuli ste už o tejto funkcii?
Nie?
Rada vám ju priblížim!
Slovensko už v minulosti študentského ombudsmana malo a to konkrétne v rokoch 2012 až 2014. Prečo táto funkcia zanikla nie je známe.

Čo je jeho úlohou?
Jeho hlavnou úlohou je zasahovať v prípadoch porušovania práv študentov.
Poskytuje študentom informácie, vypočuje si ich obavy a vytvára bezpečné miesto na diskusiu o problémoch v škole. Zaoberá sa problémami s obťažovaním a diskrimináciou. Taktiež podniká veľa akcií zameraných na zvýšenie povedomia o právach a povinnostiach študentov. Pôsobí neutrálne a ochraňuje ich práva.
Spolupracuje so študentskými organizáciami a predstaviteľmi verejných orgánov.

Dokonca aj minister školstva Branislav Gröhling v minulosti vyjadril podporu tejto iniciatíve.

Študentský ombudsman existuje vo väčšine štátov Európy. Spája ich organizácia ENOHE (European Network of Ombuds in Higher Education).
Aliancia stredoškolákov so zástupcami tejto organizácie diskutovala, aby sa dozvedeli viac o fungovaní študentského ombudsmana.

Jean Grier, ktorá je študentskou ombudsmankou na univerzite v Škótsku, sa vyjadrila:
„Myslím si, že je zásadné, aby sa študenti cítili bezpečne pri sťažnostiach v prípade, ak si myslia že sa veci vyvíjajú zle. Musí im byť umožnené robiť v prostredí, v ktorom sú uistení, že nebudú potrestaní za sťažnosti a musia vedieť, že ich sťažnosť bude vybavená férovo niekým bez konfliktu záujmov.“

Podľa môjho názoru je potrebné, aby aj na Slovensku existovala táto funkcia, pretože momentálne nemáme nikoho, kto by hájil práva študentov. Dúfam, že sa Aliancii stredoškolákov s podporou Andreja Stančíka podarí túto funkciu založiť.

Čo si o tejto funkcií myslíte vy?

fb-share-icon