Martin Horanský
V dňoch 19. – 22. septembra 2009 prišla na pozvanie Miestneho klubu ODM Bratislava delegácia Mladého Likudu (Young Likud Congress) v zložení Davidi Hermelin (prezident organizácie) a dámy Yamit Zizo, Amnonit Dror a Hadar Jabotinsky. Hostia boli ubytovaní v priestoroch Oleh David a dva dni mali obed aj v priestoroch Židovskej náboženskej obce. Počas 4 dní sa na akciách zúčastnili nielen členovia rôznych klubov ODM, ale napr. aj kamaráti z KDMS.
V prvý deň sme s hosťami boli na uvítacom posedení pri káve a varenej čokoláde v príjemnom prostredí centra Bratislavy. Po oddychu, ktorí hostia po náročnom rannom lete skutočne potrebovali,  sme pokračovali návštevou bohoslužby v rámci osláv Židovského nového roka (Roš Hašana) v bratislavskej synagóge na Heydukovej ulici.    Bolo skutočne zaujímavé pozrieť sa na tento rituál. Väčšina z nás bola v tejto synagóge, ako aj na židovskej bohoslužbe po prvýkrát. Večer nasledoval clubbing po rôznych puboch a diskokluboch. Tí najvytrvalejší skončili až za hlbokej noci.
Druhý deň bol venovaný prehliadke Bratislavy sprevádzanej perfektným výkladom Martina Zányho zo Slovenskej únie židovskej mládeže, ktorá sa aktívne zapojila do organizácie celého eventu. Večer naši hostia venovali kultúre – išli si vypočuť koncert slovenskej klasickej hudby – Konvergencie Mariána Vargu.
Tretí deň sme sa ráno spoločne išli pozrieť na hrobku Chatáma Sófera, jedného z najvýznamnejších rabínov na svete, ktorý žil v Bratislave. Z tejto návštevy boli naši hostia úplne fascinovaní. Od obeda nasledovala prvá séria prednášok v spolupráci s Konzervatívnym inštitútom M.R.Štefánika v priestoroch Pálffyho paláca na Zámockej ulici v Bratislave. Účastníci si mohli vypočuť prednášky Davidiho Hermelina (prezident Mladého Likudu) a Františka Šebeja. Davidi Hermelin hovoril na témy “Problém terorizmu” a “Život a výzvy mladého človeka v Izraeli”. Všetkým nám pripomenul slávnu operáciu Entebbe, tiež známu ako operácia Yonatan v roku 1976. Potom, čo dopravné lietadlo s izraelskými pasažiermi unesené palestínskymi teroristami núdzovo pristálo na ugandskom letisku Entebbe, vykonali Israel Defense Force (izraelská armáda) v spolupráci s Mossadom (izraelská tajná služba) osblodzovaciu akciu. Pri tejto inak úspešnej akcii bohužiaľ zomrel aj veliteľ záchranného komanda, Yonatan “Yoni” Netanjahu, brat súčasného premiéra a predsedu strany Likud Benjamina Netanjahua. Podľa Davidiho by táto operácia mala slúžiť ako príklad nebojácneho postupu v boji proti terorizmu. Hovorilo sa aj o súčasnom stave palestínsko-izraelského konfliktu. V tejto súvislosti prišlo aj k zaujímavej výmene názorov s paňou z publika o tom, či sú “tí zlí” na oboch stranách, alebo len na tej palestínskej. Davidi vysvetlil, že Izrael dnes nemá s kým rokovať, nakoľko momentálni zástupcovia Palestínskej samosprávy (Fatah aj Hamas) nemajú záujem o mier, alebo sú príliš slabí na to, aby ho boli schopní vyjednať bez ohrozenia ich života zo strany palestínskych extrémistov. Náš vzácny hosť nám zhrnul aj všetky pokusy o mierový proces od 90.rokov až po dnes. Vrátili sme sa aj ku poslednému konfliktu v Gaze a tomu, čo mu predchádzalo. Davidi spolu s pánom Šebejom vysvetlili, že prvotná príčina bolo ostreľovanie civilných cieľov v Izraeli z pásma Gazy Hamasom raketami typu Kassam. Davidi zdôraznil, že IDF vždy robila a robí všetko pre to, aby straty na civilistoch boli čo najmenšie. Izraelská armáda bola napríklad jediná, ktorá telefonovala obyvateľom, že v ich meste sa nachádzajú teroristi, ktorých ide zbombardovať a nech na tú dobu mesto opustia.František Šebej prednášal na tému “Moderný antisemitizmus”. Zhrnul, ktoré sú kľúčové knihy, ktoré podporujú antisemitizmus. Tou najznámejšou je Proroctvo sionských mudrcov. Okrem tejto je v arabskom svete mimoriadne populárna aj neslávna kniha Adolfa Hitlera Mein Kampf. Proroctvo sionských mudrcov podopiera teórie o svetovom židovskom sprisahaní a usilovaní sa o židovskú svetovládu.
Posledný deň sa konala druhá časť prednášok, na ktorej vystúpili Miloš Žiak, predseda Izraelsko-slovenskej obchodnej komory a Davidi Hermelin. Miloš Žiak hovoril najmä o fungovaní a činnosti Izraelsko-slovenskej obchodnej komory, ale nevyhol sa aj téme “skupinka” a jeho probémoch s Mikulášom Dzurindom. Davidi Hermelin hovoril na témy “Možnosti riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu” a “Izrael a EÚ”. Poobedie sme strávili návštevou Národnej rady, kde sme sa stretli s poslancom SDKÚ-DS a veľkým priateľom ODM Ivanom Štefancom. Tam nasledovala aj diskusia, kde okrem pána poslanca hovorili predseda EDS Bence Bauer, predseda ODM Ján Bučkuliak a za delegáciu Mladého Likudu Davidi Hermelin. Davidi zdôraznil, že za to, že Mladý Likud bol pozvaný ako hosť na event EDS ďakuje práve Bence Bauerovi. Tiež poďakoval pred všetkými celému MK ODM Bratislava a menovite hlavnému organizátorovi podpredsedovi Alexejovi Dobrolubovi, ktorý vynaložil enormné množstvo úsilia, aby sa táto návšteva mohla uskutočniť. Pán Štefanec hovoril o blízkosti svojej strany k strane Likud. Diskutéri otvorili aj tému študentskej výmeny v rámci programu Erasmus, do ktorého patrí aj Izrael. Prítomní sa zhodli, že sa budú snažiť vytvoriť partnerstvá medzi slovenskými a izraelskými univerzitami, aby sa mohol naplniť rámec Erasmu medzi týmito krajinami.
Posledný večer bola na programe rozlúčková párty, ktorá sa uskutočnila v priestoroch klubovňe Slovenskej únie židovskej mládeže. Nechýbala dobrá hudba, jedlo, pitie a zábava. Verím, že sa všetkým účastníkom táto akcia páčila aspoň tak, ako mne.

Pozri tiež
Fotogaléria z podujatia

Externé informačné zdroje
Operation Entebbe
The Middle East Media Research Institute
Palestínska výchova k nenávisti po konferencii v Annapolise

fb-share-icon

Napísal

Občiansko-demokratická mládež

Občiansko-demokratická mládež