Juraj Antal

 

Skupina mimovládnych a mládežníckych organizácii Občiansko-demokratická mládež, Mladí liberáli, Nová Generácia, Kresťanskodemokratická mládež Slovenska  a Via Nova-ICS bude protestovať proti zatknutiam z 19. decembra 2010 na protivládnych demonštráciách v Bielorusku a požadovať okamžité prepustenie všetkých väznených ľudí, vrátane 20 ročnej bieloruskej aktivistky a študentky Anastasie Palazhanky.

Cestu za mreže si zvolili aj slovenskí mladí aktivisti ako prejav solidarity, ktorú vyjadria protestným zhromaždením pred veľvyslanectvom Bieloruska na Jančovej 1645/5 v Bratislave (Palisády) v pondelok 10.1.2011 o 15:00 poobede. Protestujúci prinesú vlastnoručne zhotovené mreže, za ktoré sa dobrovoľne uväznia. Mreže sú symbolom spútanosti človeka v totalitných režimoch.

„Chceme zdôrazniť, že bieloruská opozícia nie je sama, že má partnerov a pochopenie vo svete. Bielorusko musí byť pod tlakom Európskej únie a celého demokratického sveta, aby zatknutých prepustili. Svet oprávnene označuje Bielorusko ako poslednú európsku diktatúru, čoho dôkazom bol aj tento ohavný akt bieloruských štátnych orgánov. Toto chceme vyjadriť aj protestnou akciou v pondelok“, spoločne vyhlásili mládežnícke organizácie.
Anastasia Palazhanka, iba 20-ročná podpredsedníčka najväčšej opozičnej mládežníckej organizácie v Bielorusku „Molody Front“ je dodnes vo väzení. Napriek jej mladému veku môže byť obvinená podľa povestného paragrafu 293 odseky 1 a2 bieloruského trestného kódexu, za čo jej môže byť vymeraný trest až 15 rokov.

Účastníci protestu požiadajú o stretnutie s veľvyslancom Bieloruska a mienia sa ho opýtať, kedy budú zatknutí z demonštrácii z 19. decembra 2010 prepustení, osobitne Anastasie Palazhanky. Vo väzeniach sa podľa posledných informácií nachádza ešte 26 bieloruských demonštrantov vrátane niekoľkých kandidátov opozície na post prezidenta Bieloruska.

Protest podporujú: Občiansko-demokratická mládež (ODM), Nová Generácia (NG), Mladí liberáli (ML), Kresťanskodemokratická mládež Slovenska (KDMS) a Via Nova-ICS.

Hlavný organizátor: Juraj Antal, predseda zahraničnej sekcie ODM

fb-share-icon

Napísal

Občiansko-demokratická mládež

Občiansko-demokratická mládež