Dnes je na verejnosti Martina Šimkovičová známe meno. Zároveň veľmi kontroverzné vďaka rozhodnutiam, ktoré z pozície šéfky Ministerstva kultúry spravila. Aké rozhodnutia spravila, ktoré vyvolali vášne na Slovensku? Poďme sa na niektoré pozrieť.
Zrušenie RTVS
Pravdepodobne to je najznámejší krok ministerky. Rozhodnutie zrušiť RTVS a nahradiť ju STVR sa plánovalo už dlhodobo. Ako dôvod sa uvádzal prevažne posilnenie finančnej stability, alebo to, že táto televízia bola z dlhodobého hľadiska podľa predkladateľov neobjektívna. Avšak, prieskum z decembra z roku 2023 od agentúry MEDIAN SK hovorí presný opak – že RTVS bola v roku 2023 najobjektívnejšie médium na Slovensku. Rovnako je dôležité dodať, že to nie je prvý prípad, kedy RTVS držalo v tejto kategórií prvenstvo. V júni 2023 to bolo už po 18. krát po sebe, s rozdielom medzi prvým a druhým miestom až 10,3 percentuálnych bodov. Tesne pred svojím koncom, RTVS taktiež obhájila prvé miesto v spravodajskej objektivite. Za najnezávislejšie médium verejnoprávnu televíziu označilo 25,1% opýtaných respondentov.
Veľký problém v zákone o STVR je aj fakt, že v programovej rade verejnoprávnej televízie bude člen vyberaný Maticou Slovenskou, ktorá už dávno neplní to, na čo sa v svojich začiatkoch zaväzovala – snaha reprezentovať a spájať všetkých Slovákov, bez ohľadu na vieru, politické alebo názorové presvedčenie. Podľa Nadácie Zastavme korupciu, má práve slovenská Matica blízko k Ruskej tajnej službe, v roku 2019 podpísala so štátnou ruskou historickou spoločnosťou memorandum o spolupráci, ktorej predseda je šéf ruskej tajnej služby Sergej Naryškin. Zároveň sa poukázalo, že na 160. výročí založenia Matice Slovenskej bol na slávnosť pozvaný člen Ruskej spoločnosti Ruslan Gagkuev. Za poukázanie týchto skutočnosti si nadácia vyslúžila trestné oznámenie zo strany Matice Slovenskej.
Argumentácia na zrušenie RTVS boli aj iné – Roman Michelko napríklad tvrdil, že chce spraviť „očistu“ a vrátiť verejnoprávnosť v slovenskej televízií. Rovnako dodal, že to považuje za podobný precedens, ako bol počas vlády Ivety Radičovej. Počas Radičovej vlády sa zlúčili Slovenský rozhlas a Slovenská televízia do jedného subjektu. Ako dôvod sa prevažne udávala zlá hospodárska situácia v televízií, nie zasahovanie do verejnoprávnosti. Členovia koaličných strán často pripomínali riaditeľovi RTVS Ľubošovi Machajovi jeho osobný bankrot. Minister životného prostredia ho napríklad nazval „bezdomovcom v exekúcií“. Voči tomu tvrdeniu Ľuboš Machaj zvažoval právne kroky. Ako dôvod bankrotu bývalý riaditeľ televízie uvádzal, že si požičal financie na záchranu rádia Twist, ktorého bol spoluzakladateľom. Pri pôžičke ručil vlastným majetkom, neskôr sa dlhy rozhodol riešiť bankrotom.
Vymenovanie Lukáša Machalu
Novým generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva kultúry sa stal Lukáš Machala. Už v minulosti sa jeho meno skloňovalo s konšpiračnými teóriami, na ktoré upozornil portál Aktuality. Bývalý poradca Andreja Danka zdieľal teórie o 3. svetovej vojne, ktorú spôsobia Ilumináti a jediný ich dokáže podľa jeho slov zastaviť Vladimír Putin. Rovnako vtedajšieho prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku nazýval vlastizradcom. Aj dnes si môžeme všimnúť jeho náchylnosť veriť v konšpiračné teórie – napríklad spochybňuje tvar Zemegule, verí, že chemtrails je skutočné, sneh je podľa neho umelý, alebo v relácií u súčasnej ministerky kultúry hovoril o rôznych „iných entitách“, ktoré budú chcieť kolonizovať a ovládnuť planétu Zem.
Lukáš Machala zdieľa na Telegrame konšpirácie o práškovaní. Zdroj: Telegram Lukáša Machalu
Prezident Peter Pellegrini pri príležitosti slávnostného aktu vymenovania profesorov vysokých škôl, ktorý sa konal v auguste, vyjadril pri svojom prejave obavu nad tým, že v dobe internetového priestoru má každý možnosť sa vyjadriť ku oblastiam, v ktorých nemá kvalifikáciu alebo ani potrebné znalosti. Rovnako skritizoval spochybňovanie overených vedeckých faktov, ako príklad si zobral tvar našej planéty. Podľa prezidenta sú také diskusie „mrhanie časom a energiou, ale predovšetkým, podobné kvázi diskusie nás vracajú hlboko do minulosti. A my sa potrebujeme sústrediť predovšetkým na budúcnosť.“ V júli taktiež apeloval po podpise zákona o STVR na vládnu koalíciu s výzvou, nech do rady televízie zvolia odborníkov a nie niekoho, kto zverejňuje kontroverzný obsah na sociálnych sieťach a za koho sa budú musieť občania hanbiť. Na druhej strane, podľa Lukáša Machalu by vo verejnoprávnej televízií mali dostať priestor aj ľudia, ktorí veria, že zem je plochá.
Nakoniec sa členmi rady STVR stali bývalý hovorca Vladimíra Mečiara Jozef Krošlák, Jarmila Mikušová, Peter Benčurík ale aj Lukáš Machala.
Odvolanie riaditeľov SND a SNG a vymenovanie novej riaditeľky Bibiany
Pri odvolávaní riaditeľky Slovenskej národnej galérií Alexandry Kusej argumentovalo Ministerstvo kultúry s tým, že boli pochybenia pri rekonštrukcií galérie – konkrétne kritizovali to, že konateľom prestavby galérie je otec bývalej šéfky SNG, Martin Kusý. Tu je ale potrebné dodať, že víťazom súťaže sa architekt a otec Alexandry Kusej stal už v roku 2005, kedy galérií šéfovala Katarína Bajcurová. Prestavba SNG bola neskôr v roku 2009 prerušená z dôvodu krízy, znova sa začala rekonštruovať v roku 2016. Od roku 2009 je riaditeľkou SNG Alexandra Kusá, ktorú vymenoval vtedajší minister kultúry a nominant strany Smer, Marek Maďarič. Andrej Danko skritizoval Alexandru Kusú, pretože podľa neho neurobila nič dobré zo svojej pozície. V roku 2018 bola nominovaná na manažéra roka a zároveň pod jej vedením stúpla po zavedení bezplatného vstupného návštevnosť galérie o 250%.
Jeden deň pred odvolaním Alexandry Kusej bol odvolaný šéf Slovenského národného divadla, Matej Drlička. Ten údajne dostal odvolávací dekrét ráno, kedy bol ešte v župane. Rozhodnutie mu priniesla pracovníčka Ministerstva kultúry s dvoma „väčšími“ mužmi, no dôvod odvolania mu nebol povedaný. Tento dôvod nepoznal ani manažment SND. Matej Drlička tento rok dostal aj francúzske ocenenie Rytier Rádu umenia a literatúry. Toto vyznamenanie dostal len pár dní pred jeho odvolaním. Odvolanie Mateja Drličku kritizovali napríklad divadelný režisér Roman Polák, ktorý to prirovnal ku normalizácií, podľa rektorky Vysokej školy výtvarných umení Bohunky Koklesovej to bolo autokratické rozhodnutie, zároveň pozdvihla jeho prácu, riaditeľka činohry SND Miriam Kičinová považuje vyhadzov Mateja Drličku za neslušný a neadekvátny na 105-ročnú inštitúciu bez toho, aby Ministerstvo kultúry zorganizovalo stretnutie a vysvetlilo svoje dôvody. Ministerka kultúry o pár dní vysvetlila svoje rozhodnutie odvolať riaditeľa SND – podľa nej je to bežná prax u novej vlády, rovnako dodala, že neporušila žiadný zákon. Generálny tajomník služobného úradu Ministerstva kultúry Lukáš Machala obvinil Alexandru Kusú a Mateja Drličku z politického aktivizmu. Rovnako sa pýtal, či má byť na čele kultúry človek, ktorý si dovolil kritizovať „ženu a svoju priamu nadriadenú“.
Tlačová konferencia Otvorená kultúra! Zdroj: TV Markíza
Novou riaditeľkou Bibiany sa stala Petra Flach. Podľa jednej zo zamestnankýň tejto inštitúcie „…je ekonómka a nemá žiadne skúsenosti s vedením kultúrnej inštitúcie,“. Na otázku, aké má skúsenosti s deťmi argumentovala, že sama vychovala 2 deti. Zamestnanci Bibiany v marci poslali otvorený list, kde vyjadrili nesúhlas s odvolaním predošlej riaditeľky Zuzany Liptákovej, zároveň sa dožadovali vysvetlení. Petra Flach žije rovnako, ako predtým aj Martina Šimkovičová v Kitssee, okrem iného aj strávili spolu dovolenku v Chorvátsku.
Zlá reprezentácia slovenskej kultúry
Je pravda, že toto je celkom všeobecný termín. Ak sa pozrieme aj na to, čo už sa spomenulo, tak napríklad Ministerstvo kultúry pod velením Martiny Šimkovičovej obnovilo spoluprácu s ruskou a bieloruskou kultúrou. Argument na obnovenie kooperácie je, že „Vo svete sú desiatky vojnových konfliktov a podľa nášho názoru by naň nemali doplácať umelci a kultúra,“. Podľa poslanca Národnej rady za stranu SNS Romana Michelka išlo zo strany Milanovej o ideologický akt. Jeden z ďalších faux pas bol list českému ministrovi kultúry Martinovi Baxovi, ktorý napísala s gramatickými a štýlistickými chybami. Následne obmedzila komentovanie jej obsahu. Ďalej skritizovala obraz dvoch nahých mužov od Andreja Dubravského, ktorý pripravoval výstavu svojich diel aj v New Yorku. Ten dodal, že na jednej strane ho jej názory znepokojujú, no jej slová nie. Rovnako vyjadril želanie, aby ministerka kultúry nestrpčovala veľa ľuďom ich životy. Na kritiku, že aj ona sama maľuje nahé ženy sa vyjadrila následovne: „holé ženy nikde nevystavovala, a aj keby, holá žena ako taká nikoho nepoburuje. Ale obézny chlap, ktorého drží útly chlapec medzi nohami, je pre mňa neprípustné,“. Ministerstvo kultúry na jej čele verejne deklarovalo, že plánuje zrušiť dotácie pre každého, kto podporuje alebo sa dotýka tém v oblasti LGBTI komunít. V decembri v roku 2023 jej hrozilo, že príde o ročný plat, pretože stále pôsobila v TV Slovan, ktoré zároveň aj propagovala. Rovnako aj poskytla svoju podobizeň a hlas na reklamu v spomínanom alternatívnom médiu. Ako prvé spísali podnet poslankyne za hnutie Progresívne Slovensko, Zora Jaurová a Zuzana Mesterová. Tá sa bránila, že podľa nej diskusie neriadí, ale je len hosťom. Medzičasom ale TV Slovan zmenil svoj názov na Martina a Peter. Stalo sa to tesne po tom, ako na problém TV Slovan upozornili poslankyne PS.
V čase, kedy malo európske nariadenie byť aplikované na našu legislatívu, a hrozila Slovensku pokuta, Martina Šimkovičová spolu s Petrom Kotlárom boli pristihnutí na dovolenke v Chorvátsku. Európske nariadenie hovorilo, že v každom členskom štáte má byť jeden orgán, ktorý bude dohliadať na práva užívateľov sociálnych sietí. Na Slovensku by to mala robiť Rada pre mediálne služby. Tento akt hovorí o tom, že digitálne spoločnosti v celej Európskej únií zodpovedajú za obsah zverejňovaný na svojích platformách. Zároveň sú s týmto aktom určené aj nové práva – ide o práva posilneného dohľadu, boja proti nezákonnému obsahu online vrátane tovaru, služieb a informácií pri plnom dodržiavaní Charty základných práv, riešenia spoločenských rizík online, sledovateľnosti obchodníkov na online trhoch a opatrení na zabezpečenie transparentnosti pre online platformy.
Toľko len v skrátenej verzií o Martine Šimkovičovej. To, či reprezentuje Slovensko a jeho kultúru v pozitívnom slova zmysle, je na každého zamyslenie.