Iste ste počuli mnoho o fakultnej nemocnici v Trenčíne. Ďalšia kauza, ktorá bola niektorými označená za hyperbolu a ktorá v krajine so zvratmi a novými správami meniacimi sa rýchlosťou svetla, zapadne do zabudnutia a zaľahne v kúdoloch prachu.
Akú pozíciu v rebríčku priorít zastáva zdravotníctvo?
Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa na poste ministra zdravotníctva vystriedalo 19 nominantov. V prepočte je to 1,63 roka na výkon funkcie ministra, čo je pre navnímanie potrieb, úskalí i na realizáciu krokov a implementáciu opatrení v rámci akéhokoľvek rezortu žalostne málo, obzvlášť v tak poddimenzovanom a preregulovanom zdravotníctve. Presah tejto skutočnosti je viditeľný aj vo sfére nemocníc a to najmä tých, ktoré fungujú ako štátne neziskové organizácie. Výnimkou nie je ani FN TN.
Spôsob komunikácie prípadu FN TN je reverzným príkladom toho, čo akcentuje uvedomelá a vyspelá spoločnosť. Vidieť sme to mohli už len na samotnom zasadaní Výboru pre zdravotníctvo, kam bola prizvaná ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková ako aj nový a bývalý riaditeľ FN TN. Po vyhlásení výboru za neuznášaniaschopný bol ponechaný priestor na otázky zo strany členov výboru, kde sa o slovo prihlásil opozičný poslanec za PS, Oskar Dvořák. Pri pokladaní otázky sa však ministerka Dolinková radšej zamestnávala odpisovaním na svojom smartfóne ako preukázaním reálneho záujmu o stav zdravotníctva, čím dala jasný odkaz nielen kolegom, ale aj občanom. Ak chcete dostať odpovede, musíte si vystačiť so zavádzaním a aroganciou na tlačovej besede alebo dúfať, že tento prípad bude tvoriť aspoň zlomok zo septembrovej schôdze.
Čo, ale v skutočnosti demonštruje a na čo poukazuje prípad okolo FN TN?
Personálne výmeny a klientelizmus – infekcie do otvorených rán zdravotníctva
V štátnom zdravotníctve je výmena riaditeľov v podstate jednoduchším úkonom ako vyšetrenie u špecialistu, stačí len podpis ministerky. Rovnaký scenár sa udial 14.11.2023, kde na miesto odvolaného riaditeľa FN TN Tomáša Janíka nastúpil Michal Plesník, ktorý bol vyhovujúcejším partnerom na komunikáciu s ministerstvom.
Začalo sa to v roku 2019, kedy si nemocnica v Trenčíne objednala výmenu potrubí, ktorú mala zastrešovať firma Camase, čo vyplýva aj z “koncesnej” zmluvy. Tá však bola problematickou hneď z viacerých dôvodov:
– fingovanie dodania plnenia v podobe rekonštrukcie kotolne a tepelných rozvodov. Tu sa na základe technického posudku vytvoreného na žiadosť bývalého riaditeľa FN TN Janíka ukázalo, že na niektorých miestach došlo len k natretiu farby, preizolovaniu a na iných nedošlo k žiadnej rekonštrukcii a výmene.
– nacenený rozpočet firmou Camase sa nezhodoval s celkovou výmerou potrubí a vyhotovením skutočnej projektovej dokumentácie
– získanie nezákonného tendru firmou Camase v zmysle diskriminačne nastavených podmienok vylučujúcich ostatné firmy, za čo bola nemocnici v Trenčíne zo strany Úradu pre verejné obstarávanie udelená pokuta v hodnote 244-tisíc eur.
– vo firme pracoval nový generálny tajomník ministerky, Tomáš Lorenc
V tomto období pôsobil ako vedúci na oddelení pre centrálny nákup a verejné obstarávanie už spomínaný riaditeľ Plesník, ktorý tvrdí, že si nie je vedomý žiadnych pochybení a nedostatkov a, že zo strany bývalého vedenia nezaznamenal žiadnu iniciáciu súdnych sporov. Vo veci FN TN pritom boli podané až 2 trestné oznámenia, a to práve bývalým riaditeľom Janíkom a bývalou námestníčkou riaditeľa pre ošetrovateľstvo, Lenkou Dunajovou Družkovskou.
Na základe výsluchu predsedu predstavenstva firmy Camase, Borisa Lorenca, vysvitlo, že o technickom posudku zriadenom na žiadosť bývalého riaditeľa do začatia výsluchu nevedel a, že FN TN žiadnym posudkom nedisponuje. Ako je teda možné, že pán Janík predložil takýto 30 stranový dokument pani ministerke tesne pred jeho odvolaním a na ktorý zároveň dostal negované stanovisko o samozriadení fotografií, ak teda dokument nikdy neexistoval? Nie je to práve firma, ktorá chce skrývať svoje inkompetenciu, pretože si projektovú dokumentáciu vytvorila sama?
Ak by teda potrubie zrekonštruované naozaj bolo, prečo sa poslanci z výboru pre zdravotníctvo nemohli ísť presvedčiť priamo do trenčianskej nemocnice ? Ba čo viac, prečo do “zrekonštruovanej kotolne” firma za bývalého vedenia nepustila ani pracovníkov?
Možno preto, že sa vo vode vďaka korodovanému a zanedbanému potrubiu vyskytovali opakovane 2 rody baktérií, a to rod Pseudomonada rezistentný voči antibiotikám a rod Legionella, ktorý spôsobuje známu legionársku chorobu. Baktérie rodu Legionella sú na základe smernice EÚ 2020/2184 o kvalite vody “najväčšou zdravotnou záťažou spomedzi všetkých patogénov prenášaných vodou” (Čl. 19 2020/2184).
Napriek odmietaniu vyplatiť firmu Janíkom ju však vo výške 1,1 milióna eur vyplatil a “odškodnil” nový riaditeľ Plesník. Za svoj odmietavý postoj sa v krátkej dobe na to dočkal oznámenia o vykonaní kontroly od Sociálnej poisťovne, ktoré v takejto podobe podľa slov Janíka “bežne nechodievajú.”
Odvolanie primára kardiologického oddelenia ako prostriedok navýšenia brain drainu
Kardiologické oddelenie TN fungujúce niečo vyše roka prišlo o lídra, ktorý prilákal na Slovensko aj špecialistov pracujúcich v zahraničí. Dôkazom je aj kardiológ Martin Strečanský, ktorý so svojou manželkou a deťmi prišli práve z Nemecka po 13 rokoch. Martin prišiel na Slovensko kvôli potenciálu novozriadeného kardiologického oddelenia a profesionálnemu odbornému tímu, ktorý mal viesť a krátky čas viedol ex-primár kardiologického oddelenia, Peter Blaško. Kardiologické oddelenie v krajskom meste so spádom 750-tisíc obyvateľov bola vítaná zmena, ktorá stroskotáva opäť na etážach nemocničného vedenia. To neodkomunikovalo so svojím personálom dôvody zmeny, čo vyústilo do hromadných výpovedí lekárov. Prečo fungujúce a rozbiehajúce pracovisko potrebovalo pri dobrých ekonomických výsledkoch a spokojnosti pacientov takýto zásah?
Argumentmi riaditeľa Plesníka na odvolanie mali byť iné predstavy o kardiologickom oddelení a dohoda s primárom Blaškom o ukončení pracovného pomeru. Z logiky veci nemôže vedenie nemocnice od tímu lekárov, ktorý si vybudoval osobitný systém kooperácie a dobré vzťahy s kolegami pri maximalizácií štandardu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti očakávať, že budú nečinne sledovať odvolávanie primára fungujúceho oddelenia. Mnohí z nich sa na to priamo pýtali nového riaditeľa Plesníka, ktorý im nepodal žiadne medicínske vysvetlenie. „Mám pocit, že toto sú päťdesiate roky“ znelo vyjadrenie intervenčného kardiológa, Jozefa Podobu k odvolávaniu primára Petra Blašku.
Peter Blaško ako bývalý primár nesúhlasil s dodávaním špeciálneho materiálu firmou Petra Haviera, ktorý profitoval z dodávok pre trenčiansku nemocnicu už za predošlých vlád súčasnej koalície/vládnej strany. Preto je pre nového riaditeľa lepšie odvolať kvalifikovaného odborníka, ktorý poukázal na túto skutočnosť a zakryť to za generalizovanú frázu odlišných vízií.
Oddelenie kardiológie malo ašpirácie postupne prechádzať z režimu denných poskytovaných služieb do stavu 24/7 pri navýšení počtu sestier a odborníkov resp. intervenčných kardiológov, to však skoro možné nebude. V súčasnosti končia lekári, ktorí boli vo výpovednej lehote, pričom výpoveď podalo 7 špecialistov. Nemocnica vraj naberá nové posily, ale z povahy veci je známe, že získavanie špecialistov na Slovensku je všeobecne náročné, nehovoriac na oddelenie, ktoré je už po takomto krátkom čase spájané s kontroverziou a odrádzaním kapacít zahraničného formátu.
„Človek dokáže kúpiť stroj, vybavenie, ale nájsť ľudí, ktorí to budú robiť a dobre viesť, to nie je také ľahké.” komentoval v rozhovore Martin Strečanský.
Čo to znamená pre pacientov z trenčianskeho regiónu?
Pre pacientov s akútnym stavom v tomto regióne sú poskytnuté alternatívne cesty. Tie predstavujú prevoz a zabezpečenie intervenčných výkonov do 90-120 minút nemocnicami v Nitre, Banskej Bystrici alebo Bratislave . Alarmujúcejšími regiónmi sú práve regióny na severnom Slovensku, najmä Liptov a Orava, ktoré sú nepokryté a pacienti si preto môžu počkať na výkon podstatne dlhšie.
Na to nadväzuje aj zaznamenaný odliv kvalifikovaných odborníkov z nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, ktorú zaradili do najnižšej kategórie v rámci optimalizácie. Vďaka tomuto prechádzajú lekári z Liptovského Mikuláša do iných nemocníc. Atraktivita práce v tejto nemocnici je priam na bode mrazu, čomu svedčí jediná žiadosť o pozíciu lekára.
V Námestove zase vláda neuvoľnila dotáciu 200-tisíc na detskú pohotovosť, ktorú jej prisľúbili na júlovom výjazdovom rokovaní na Orave.
Obavy z úmrtí v prednemocničnej fáze sú samozrejme legitímne a opodstatnené, avšak predstavujú iba malé percento. Väčším problémom sú práve odvrátiteľné úmrtia, ktorých je o 4000 viac ako v susednej ČR.
Túto problematiku rozvrhol aj poslanec strany SaS, Tomáš Szalay, ktorý rovnako tak vidí problém v prepájaní nemocničnej intervenčnej starostlivosti s ambulantnou, pri ktorých dochádza k výraznému systematickému pochybeniu. Po iniciačnom zainvestovaní do akútnej starostlivosti o pacienta je pacientovi podaný prepúšťací list s oznamom nájsť oblastného špecialistu do 6 týždňov, no pri plných kapacitách kardiológov/iných špecialistov si na to musí niekedy vyčkať aj viac než pol roka. Práve v tomto období prichádzame o pacientov. Preto sa slovenskému zdravotníctvu žiada nádych v podobe revitalizácie systému fungovania a otvorenie brán tak dôležitým, podceňovaným aktérom ako sú súkromné nemocnice/poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.
Peter Blaško, bývalý primár na kardiologickom oddelení FN TN