Pravidelný dvojtýždňový newsfilter zo sveta pripravovaný zahraničnou skupinou Občiansko-demokratickej mládeže v spolupráci s OPD.
V JEMENE SA PRÍMERIE PREDĹŽILO O 2 MESIACE
Nie je jasné, čo presvedčilo strany aby súhlasili s predĺžením. Úspechom predchádzajúceho dvojmesačného prímeria, platného od apríla, je pozastavenie vojenských operácii vo vnútri Jemenu ako aj v susedných štátoch, no napriek tomu niektoré iné podmienky prímeria neboli implementované. Najväčšou výzvou ostáva zrušenie blokády tretieho najľudnatejšieho mesta Taiz, ktoré je obkľúčené hnutím Husíov.
BRITSKÝ PREMIÉR USTÁL ‘STRANÍCKE’ HLASOVANIE O VYSLOVENÍ NEDÔVERY
Za zotrvanie Borisa Johnsona vo funkcii hlasovalo 59% členov Konzervatívnej strany. Podľa súčasných pravidiel výboru 1922, ktorý organizuje súťaže o post lídra, sa ďalšia výzva na hlasovanie môže uskutočniť až o 12 mesiacov. Avšak, mnohí so súčasnou úpravou pravidiel nesúhlasia. Výbor 1922 zvažoval zmenu pravidiel už počas vlády Theresy May, aby tak umožnili konanie druhého hlasovania o nedôvere v kratšej lehote. Podľa mnohých kritikov B. Johnsona bude aj v súčasnosti na predsedu výboru 1922 G, Bradyho vyvíjaný tlak, aby povolil úpravu pravidiel. Na druhej strane, výborná činnosť premiéra spojená s podporou Ukrajiny môže viesť k opätovnému posilneniu jeho pozície.
Zdroj: BBC
EURÓPSKY PARLAMENT AKTIVOVAL PROCES ZMENY ZMLÚV EÚ NA ZÁKLADE KOBE
Európsky parlament vo štvrtok na plenárnej schôdzi prijal uznesenie, v ktorom vyzýva Európsku radu, aby súhlasila so začatím procesu otvárania zmlúv EÚ. Parlament tak splnil svoj sľub predsedníčky Roberty Metsoly a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o realizácií návrhov v rámci Konferencie o budúcnosti Európy. Záverečná správa Konferencie zahŕňa 49 návrhov obsahujúcich viac ako 300 opatrení, s ktorými prišli občania EÚ. Medzi kľúčové patrí hlasovanie kvalifikovanou väčšinou v zahraničnej politike, viac právomocí EÚ v zdravotníctve, energetike, obrane či sociálnej a hospodárskej politike. Teraz je rad na Európsku Radu zloženú z hláv 27 členských štátoch, aby jednoduchou väčšinou rozhodli o vytvorení konventu, ktorý bude mať na starosti revíziu zmlúv. Bude pozostávať z poslancov EP, eurokomisárov, poslancov z členských štátov a EÚ lídrov. Mnohí europoslanci žiadali aby bol konvent vytvorený už na summite EÚ 23. – 26. júna.
NOVÝ ZÁKON BORISA JOHNSONA MÔŽE NARUŠIŤ SEVEROÍRSKY PROTOKOL
Vláda Spojeného kráľovstva plánuje v pondelok 13. Júna predložiť zákon, ktorý prinesie vnútroštátne legislatívne zmeny zasahujúce do Severoírskeho protokolu zmluvy o Brexite z roku 2019. Navrhované zmeny sa môžu týkať najmä kontroly tovaru na hranici medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva. Tá by mala byť príchodom novej úpravy zákona zrýchlená pomocou zavedenia systému zelených a červených pruhov, v ktorých bude kontrola tovaru prebiehať podľa krajiny pôvodu a trhu, na ktorý smeruje. Britská vláda plánuje nahradiť plnohodnotné kontroly prísnym monitorovaním produktov na trhu.
Návrh zákona, ktorý bol avizovaný ministerkou zahraničných vecí Liz Trussovou už v polovici Mája tohto roku, čelí kritike pre svoj jednostranný charakter. Írsky premiér Micheál Martin sa o ňom vo vystúpení na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu vyjadril ako o „hlboko poškodzujúcom” a vyzval vládu Spojeného kráľovstva na hľadanie bilaterálnych riešení. Podľa neho je v čase, keď Ukrajina čelí vojenskej agresii, mimoriadne dôležité dodržiavať princípy medzinárodného práva. Premiér ocenil prácu podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča a jeho tímu, ktorí sa aktívne podieľajú na zmierňovaní dopadu Brexitu na stabilitu Severoírskeho protokolu. S cieľom vyjadriť podporu Írskemu premiérovi ho navštívil v Dubline aj líder britskej parlamentnej opozície Keir Starmer.
Britský premiér Boris Johnson trvá na tom, že úprava zákona, ktorej plné znenie bude známe až v pondelok, nenarúša medzinárodné zmluvy. Podľa jeho slov je parlament odhodlaný pracovať v záujme „rovnováhy a symetrie Belfastskej Veľkopiatkovej dohody“.
DÁNI V REFERENDE SCHVÁLILI PRIPOJENIE SA K BEZPEČNOSTNEJ POLITIKE EÚ
Za koniec opt-outu od bezpečnostných a obranných iniciatív hlasovalo takmer 70% zúčastnených občanov, aj keď účasť na referende bola historicky druhá najnižšia. Končí tak 30 rokov trvajúca unikátna situácia, v ktorej sa Dánsko ako súčasne členský štát NATO nezúčastňovalo vojenských operácií EÚ ani nepodieľalo na tvorbe obranných dokumentov. To by sa teraz malo zmeniť. Predpokladá sa, že dánski vojaci by sa už čoskoro mali pripojiť k misiám v Bosne a Hercegovine a Somálsku. Aj keď Spoločná bezpečnostná a obranná politika EÚ je stále skôr predstavou ako realitou, ide o významný symbolický krok, ktorý podobne ako vstup Fínska a Švédska do NATO svedčí o určitom obrate v bezpečnostných politikách škandinávskych krajín.
Zdroj: https://www.bbc.com/news/world-europe-61644663
SVET SI PRIPOMÍNA VÝROČIE NÁMESTIA NEBESKÉHO POKOJA, KÝM PROTESTUJÚCIM V HONGKONGU HROZÍ VÄZENIE
Desiatky policajtov hliadkovali v sobotu v hongkonskom Victoria Parku po tom, čo úrady už tretí rok po sebe zakázali verejné pripomenutie si výročia smrtiaceho zásahu na Námestí nebeského pokoja v roku 1989.
Desaťročia sa v parku konala každoročná slávnosť pri sviečkach na pamiatku násilného potlačenia študentských demonštrantov požadujúcich väčšiu demokraciu na pekinskom Námestí nebeského pokoja 4. júna 1989 zo strany jednotiek. Boli zabité stovky ľudí,ak nie tisíce. Zákaz sa považuje za súčasť snahy uhasiť politický nesúhlas a je znakom toho, že Hongkong stráca svoje slobody, keďže Peking zosilňuje kontrolu nad poloautonómnym čínskym mestom.
TANZÁNIA BAGATELIZUJE SPRÁVY O STREĽBE Z VYSŤAHOVANIA MASAJOV
Organizácia pre ľudské práva Survival International obvinila armádu v Tanzánii zo streľby na domorodých obyvateľov, aby sa ich pokúsila vyhnať z časti ich územia. Hovorí sa, že armáda strieľala na mužov a ženy ostrými nábojmi v okrese Loliondo na severe krajiny. Tanzánijský premiér Kassim Majaliwa však správy o násilí bagatelizoval a povedal, že nikoho nevysťahujú. Zábery, ktoré sa šíria po sociálnych sieťach, označil za trik určitých frakcií, ktorých cieľom bolo vykresliť vládu Tanzánie v zlom svetle.
Zdroj: BBC
BRITSKÉ PANENSKÉ OSTROVY: SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO SA ROZHODLO PROTI PRIAMEJ VLÁDE NAD ÚZEMÍM
Spojené kráľovstvo sa rozhodlo neuvaliť priamu vládu na Britské Panenské ostrovy, a to aj napriek správe, ktorá zistila hrubé zlyhania verejnej správy na tomto území. Revízia uviedla, že ústava BVI by mala byť pozastavená a jej vláda by mala byť rozpustená kvôli obavám z korupcie. Minister zahraničia však namiesto toho umožní novej administratíve zaviesť reformy v nasledujúcich dvoch rokoch. Ak sa im nepodarí splniť ciele, Liz Trussová prevezme nové právomoci, aby uľahčila zavedenie priamej vlády. Bývalého vodcu BVI Andrewa Fahieho zatkli v apríli za údajné pašovanie drog a pranie špinavých peňazí v USA.
Zdroj: https://www.bbc.com/news/uk-61736373
SLOVENSKO SI ZÍSKALO MEDIÁLNY PRIESTOR NA TAIWANE
Každý rok prebehne niekoľko delegácií medzi Slovenskom a Taiwanom. Posledná (minulý týždeň) bola vedená podpredsedom NRSR Laurenčíkom a šéfom parlamentnej slovensko-taiwanskej skupiny priateľstva Osuským, ktorý za svoj prínos prínos pre vzájomné vzťahy dostal ako tretí Slovák v poradí (po Kukanovi a Štefancovi) medailu priateľstva. Taiwanské médiá však zaujal iný, najmladší člen delegácie, poslanec Andrej Stančík. Dôvodom boli jeho príspevky na sociálnych sieťach, kde informoval o priebehu delegácie, ale najmä jeho príspevky kde odhaľoval svoje fotky zo súkromia v minulosti. Mnohé Taiwanky o ňom písali ako o mladom atraktívnom poslancovi, pre ktoré sa stal hitom.