Od piatku 18. októbra do nedele 20. októbra 2013 sa hotel Atrium v Nitre stal dejiskom podujatia „Preraď na vyšší stupeň!“, ktorý organizovala Občiansko-demokratická mládež v spolupráci s miestnym klubom ODM v Nitre, aktívne fungujúcim od novembra 2011.

Cieľom podujatia bolo inšpirovať 27 mladých účastníkov z celého Slovenska, prevažne študentov VŠ k občianskej participácii na lokálnej úrovni. Zároveň vznikol priestor k vytvoreniu vzájomných väzieb medzi lokálnymi iniciatívami, ktoré prijali pozvanie a prišli prezentovať svoje projekty.

Podujatia sa zúčastnili zástupcovia hnutia DUHA Brno (Lukáš Likavčan), Odkaz pre starostu (Mária Bulková), Mestské zásahy (projekt prezentoval náš člen Adam Jando), Zelená hliadka (Matúš Čupka), Bunka (Daniel Dida), hnutie HUMAN (Maťo Smorada, Pavel Šimove a Peter Marianek). Svoju novú publikáciu „Odkiaľ a kam“ prišiel predstaviť Inštitút pre verejné otázky v zastúpení analytika Miroslava Kollára.

Príjemným oživením bola lektorovaná prehliadka historickej časti mesta vrátane hradu, diecézneho múzea a katedrály a to pod sprievodcovskou taktovkou našich členov, študentov histórie, Filipa Pavčík a Michala Ďurča.

Zároveň ODM predstavila svoj vlastný projekt „Nenechaj v tom samosprávu samu“, ktorý úspešne beží od začiatku septembra. Tu do diskusie prispela svojím pohľadom Anna Šmehilová, poslankyňa MZ v Nitre a riaditeľka strediska sociálnych služieb pre nepočujúcich Effeta.

Reakcie účastníkov:

„Páčil sa mi ten pán z IVO a následná diskusia. Ale celkovo sa mi páčilo zameranie akcie a vyskladanie hostí. Zaujímavým oživením bola prehliadka hradu.“

„Na tejto akcii sme sa mohli dozvedieť o mnohých projektoch na ktorých sa podielajú mladí ľudia. Myslím si , že to bolo pre nás prínosné kedže sme sa mohli aj my sami inšpirovať aktivitami , ktoré priamo kreovali títo mladí ludia , ktorí nám predstavili svoje projekty. V budúcnosti by sme sa mohli aj my na základe tohto pokúsiť o niečo podobné. Dalším zmyslom tohto podujatia bolo aj to, že nás mohlo motivovať k väčšej aktivite vo vytváraní rôznych projektov.“

„Myslím , že každá prednáška mala niečo do seba a ani o jednej sa nedá povedať , že by bola nudná alebo nezaujímavá. No ked mám vybrať jednu, ktorá ma najviac upútala tak by to bola asi tá , ktorú mal Pavel Šimove z hnutia HUMAN. Ukázal nám, že aj ked sa nám niečo javí ako nezrealizovatelné a nemožné , tak by sme mali ísť za svojim cielom ( a just ! ) sa do toho pustiť. Som rád že som sa mohol zúčastniť tohto podujatia.“

Reportáž z tohto stretnutia priniesla vo svojom spravodajstve i nitrianska lokálna  televízia TV Nitrička:

http://www.tvnitricka.sk/spravodajstvo/aktuality/spravy-23.-25.10.2013.html?page_id=3458

 

 

 

 

 

 

 

fb-share-icon

Napísal

Občiansko-demokratická mládež

Občiansko-demokratická mládež