www.aktualne.sk, Ladislav Bariak, ml.

Bratislava – Sám premiér Robert Fico v diskusnej relácii Slovenskej televízií. Tak takýto obraz sa už definitívne znepáčil mladým pravičiarom a zároveň signatárom výzvy „Dokončíme revolúciu 89“.

Ako totiž zástupcovia Občiansko-demokratickej mládeže pripomínajú vo svojom vyhlásení, od nástupu súčasnej vlády do úradu nemali občania Slovenskej republiky možnosť vidieť alebo počuť diskusiu predsedu vlády Róberta Fica s politickými oponentmi.

„Štandardný politický dialóg je nahrádzaný sólovými vystúpeniami v médiách bez priamej konfrontácie s predstaviteľmi iného názorového prúdu,“ tvrdia predstavitelia ODM vo svojom vyhlásení.
Realita alebo len jej zdanie?

Aj vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby tak vyzývajú všetkých ľudí pracujúcich v médiách, aby neponúkali priestor na diskusiu bez prítomnosti názorového oponenta žiadnemu vládnemu predstaviteľovi, tak ako sa stalo zvykom.

Miesto toho by podľa mladých pravičiarov mali médiá zabezpečiť diskusiu medzi vládou, opozíciou a nestrannými odborníkmi na prioritnejšie témy ako je napríklad neprehľadné verejné obstarávanie či zhoršujúce sa sociálne podmienky.

„Domnievame sa, že premiérova mediálna prezentácia pôsobí ako cielene zameraná manipulácia najľahšie ovplyvniteľných skupín občanov. Hrozí, že nie realita, ale zdanie reality vo vnímaní ľudí sa môže stať rozhodujúcim aspektom úspechu u voličov,“ píše sa vo vyhlásení ODM.
Video

Autori výzvy sa k tomuto kroku odhodlali údajne aj pre neslušné správanie predsedov koaličných strán k novinárom. Niečo také spojené zároveň so lžou a demagógiou podľa ODM nie je 20 rokov po Nežnej revolúcii normálne a považujú to za výsmech slušným ľuďom.

Mediálny priestor je aréna na prezentáciu názorov, ktoré musia byť vystavené skúmaniu a kritike, aby sa osvedčila ich pravdivosť a objektívnosť. Vláda a zvlášť premiér by si mali byť vedomí, že len v pravom dialógu sa rodia dobré riešenia pre krajinu,“ dodávajú zástupcovia mladých pravičiarov.
Dvadsať rokov nestačilo

S výzvou ODM súhlasí aj predseda Kresťansko-demokratickej mládeže Slovenska Martin Krajčovič.

Ako skonštatoval pre Aktuálne.sk, zvlášť v prípade verejnoprávnych médií, je katastrofálne, že „dvadsať rokov po revolúcii tu máme verejnoprávnu televíziu, ktorá je manipulovaná a sústavne ovplyvňovaná vládnymi stranami“.

Šéf KDMS tiež pripomína, že priestor na diskusiu bez oponentov dostáva už nielen predseda vlády, ale aj líder SNS Ján Slota.

„Mladí kresťanskí demokrati preto vítajú takúto občiansku iniciatívu a plne ju podporujú. Je však smutné, že dvadsať rokov od pádu bolševikov, je takáto iniciatíva stále potrebná,“ dodal Krajčovič pre Aktuálne.sk.

Originál článku si môžete pozrieť tu.

fb-share-icon

Napísal

Občiansko-demokratická mládež

Občiansko-demokratická mládež