Ján Bučkuliak
V objatí malebnej Demänovskej doliny sa konala historicky prvá Letná univerzita ODM. Nadväzuje na odkaz 11-ročnej tradície letných univerzít slovensko-maďarského priateľstva, Madarázs. Tento rok sme sa rozhodli umožniť účasť partnerom nie len z Maďarska, ale aj Čiech a Poľska. Svoje miesto si takisto našli naši priatelia zo slovenských mládežníckych organizácií. Bezmála 60 mladých ľudí malo možnosť rozšíriť si svoje obzory v oblastí vecí verejných, no zároveň využili neopakovateľnú príležitosť načerpať novú silu a elán v krásnom prostredí slovenských hôr.

Účastníci
Letnej univerzity za zúčastnilo celkom 58 ľudí, z 8 mládežníckych organizácií pochádzajúcich zo 4 krajín. Najhojnejšie zastúpenie mali členovia ODM (43) vrátane troch prednášajúcich: Daniela Lipšica, Juraja Bartu a Maroša Keménya. Svoju reprezentáciu mali aj ďalšie slovenské organizácie:  Kresťanskodemokratická mládež Slovenska – KDMS (1), Nová Generácia – NG (1), OZ Sporiteľ (1). Svojou návštevou nás poctil aj predseda Rady mládeže Slovenska (RMS), Ján Gombala.  Zo zahraničných partnerských organizácií sa zúčastnili mladí z maďarskej Fidesz Youth Section (4), predstavitelia Mladých konzervatívcov z Českej republiky (4) a jeden zástupca z poľskej organizácie  Mlodzi Konserwatyvci. Mali sme česť medzi nami privítať aj Bence Bauera, nového predsedu European Democrat Students (EDS).

Prednášky
DL_Letna_uni_2009Sériu prednášok s diskusiou otvoril Daniel Lipšic, zakladateľ a dlhoročný predseda ODM. Venoval sa najmä úlohe pravice a pravicovo zmýšľajúcich ľudí v našej spoločnosti. Vyzdvihol poslanie predovšetkým mladých, ODM nevynímajúc, ktorí môžu svojou kreativitou a mnohokrát i kritickým pohľadom pomôcť formovaniu vecí verejných. Ťažisko svojej prednášky zameral na súčasnú politickú situáciu na Slovensku. Apeloval na spojenie síl na pravej strane politického spektra. Svojím príspevkom dokázal nadchnúť všetkých účastníkov letnej univerzity, o čom svedčí aj množstvo otázok a reakcií prítomných mladých ľudí. Po prednáške a následnej diskusii mali účastníci možnosť predstaviť svoje názory a postoje i v neformálnejšej atmosfére. Zaujímali sa o fungovanie organizácie na začiatku 90-tych rokov ako i o „perličky“ z politického života. Daniel Lipšic svojimi trefnými odpoveďami len potvrdil svoju povesť obratného politika, ktorý má schopnosť rýchlo získať popularitu najmä medzi mladými. Jeho prítomnosť a myšlienky nesmierne obohatili všetkých účastníkov Letnej univerzity ODM – Bez kravaty 2009.
JB_Letna_uni_2009Druhou zo série prednášok bola prednáška Juraja Bartu s názvom Pravica ako zodpovednosť v ekonomickej oblasti. V nej nám niekdajší podpredseda ODM a súčasný hlavný analytik Slovenskej sporiteľne priblížil a objasnil mnohé súvislosti, ktoré sa viažu s terajšou ekonomickou krízou. V príjemnej atmosfére slovenských hôr nás zasvätil do tajov grafov a čísel a ozrejmil nám z čoho vychádzajú prognózy vývoja ekonomickej situácie. Hoci sme spoločnými silami nenašli recept na prekonanie krízy, touto prednáškou sme sa priblížili k pochopeniu zložitých mechanizmov, ktoré sprevádzajú každodenný ekonomický život.
MK_Letna_uni_2009V mládežníckom a kreatívnom duchu sa niesla aj prednáška Maroša Keménya, bývalého predsedu ODM. Svojím vystúpením nám všetkým dokázal, že v oblasti marketingu len ťažko nájde súpera na porovnanie. V prednáške, s príznačným názvom „Pravica je „in“ aj v 21. Storočí“ sa s nami podelil o svoje skúsenosti z oblasti prezentovania a zdieľania informácií. Zaoberal sa aj otázkou, akou formou sa môžu pravicové myšlienky dostať bližšie k ľuďom. Spoločne sme si definovali našu cieľovú skupinu ako i prostriedky, ktorými môžeme s nimi komunikovať. Z tejto prednášky sme si odniesli mnoho podnetov a nápadov pre našu budúcu činnosť.

Workshop
Na Marošovu prednášku nadväzovala aj ďalšia spoločná aktivita: workshop „Ja som pravica“. Počas nej sa účastníci, rozdelení do skupín, snažili nájsť najvhodnejší spôsob prezentovania činnosti pravicovej mládežníckej organizácie. Pomocou analýzy cieľovej skupiny, ich potrieb a očakávaní hľadali optimálnu koncepciu fungovania a zdieľania informácií s verejnosťou. Každá skupina predstavila svoju víziu. V otvorenej diskusii, moderovanej Marošom Keményom,  následne tvorili hlavné motívy stratégie do budúcnosti organizácie. Pre šedé mozgové bunky najnáročnejšia časť programu priniesla hojné ovocie. Definovali sme si prvky a štýl komunikácie Občiansko-demokratickej mládeže. Všetci sa budem snažiť tieto teoretické výstupy pretaviť do každodenného života organizácie.

Film
Súčasťou programu bolo aj sledovanie filmu Der Baader Meinhof Komplex. Veľmi vydarený kúsok sa snaží o vyrovnanie sa s minulosťou prostredníctvom strieborného plátna. Úspešne. Perfekcionisticky spracovaná genéza vzniku ultraľavicovej teroristickej skupiny RAF nám pripomína, aká nesmierne krehký a zraniteľný je demokratický systém, a že tričko s Che Guevarom nie je in. (recenziu môžete nájsť tu)

Medzinárodna konferencia V4
Veľmi dôležitá bola aj spoločná večera a následná konferencia predstaviteľov mládežníckych organizácii z krajín V4. Za účasti delegátov z Českej republiky, Maďarska a Poľska sa diskutovalo najmä o vzájomnej podpore. Dohodli sme sa, že budeme koordinovať naše aktivity v regióne. Túto príležitosť sme využili aj na posilnenie vzťahov vo vnútri European Democrat Students (EDS), ktorá je strešnou študentskou organizáciou v celej Európe. Nový predseda EDS, Bence Bauer, ktorého na tento post podporovala aj ODM, prisľúbil, že vnesie viac kreativity a nových myšlienok do činnosti tejto prestížnej európskej organizácie. Občiansko-demokratická mládež sa k novým prúdom v EDS nielen hlási, ale bude sa aktívne podieľať na rekonštrukcii EDS prostredníctvom svojich zástupcov v jej realizačnom tíme.

Oddych a zábava
Letná univerzita ponúkla svojím účastníkom aj bohatý neformálny program. 23 najvytrvalejších z nás absolvovalo výstup na Chopok. Niektorí len za pomoci lanoviek, no našli sa aj taký, ktorí si celú túru poctivo „vyšlapali“. Odmenení sme boli nádhernou scenériou Nízkych Tatier. Tí odvážnejší absolvovali dokonca horolezecký výcvik. Počas celého pobytu boli účastníkom k dispozícii športoviská a Relax centrum, kde si mohli oddýchnuť po náročných prednáškových maratónoch.

Čo dodať…
Historicky prvá Letná univerzita ODM v novom formáte je za nami. Dovolím si tvrdiť, že úspešne. Mladí pravičiari nielen zo všetkých kútov Slovenska, ale aj V4, dostali možnosť stretnúť sa, načerpať nové vedomosti a podnety. Každý si z nášho podujatia odniesol domov to „svoje“. Či už to boli nové myšlienky z politickej oblasti, poznatky z ekonómie alebo marketingu. Verím však, že to, čo si budú ľudia aj s odstupom času zachovávať vo svojich spomienkach, bude tá pravá atmosféra mládežníckeho nadšenia, ktorá sa vytvára len vo vzácnych chvíľach. Som presvedčený, že Letná univerzita ODM –Bez kravaty 2009 takouto výnimočnou chvíľou bola.

Čo povedali po podujatí
Bolo to prijemné stretnutie mladých ľudí s mne blízkymi názormi. To všetko v krásnej prírode Demänovskej doliny.
Emil, 20 rokov

Bolo tam pekne. Prednášky boli podnetné, skalky nádherné a jedlo chutné.
Miroslav, 24 rokov

Úžasný víkend s úžasnými ľuďmi…. Dúfam, že sa podobný čoskoro opäť zorganizuje….
Martina, 23 rokov

Poviem len tri slova: poučné, zábavné, nezabudnuteľné 🙂
Jakub, 23 rokov

Letná univerzita je viac, než len nejaké miesto, kde sa stretnú ľudia. Je to akcia, na základe ktorej si uvedomíš a uistíš sa, že to, čo robíš je správne, že tvoja voľba stať sa súčasťou ODM-ky bolo jedno z najsprávnejších rozhodnutí. Je to ako rodinne stretnutie, so všetkým, čo k tomu patrí. Stretnú sa tu starší s mladšími, aby im odovzdali svoje skúsenosti, múdrosť a dostanú za to pocit, že sú stále mladí, že patria medzi nás.
Blažena, 23 rokov

Prednášky boli super, najlepší bol u mňa Dano Lipšic. Výlet na Chopok sa mi napriek americkému „lazy-štýlu“  tiež páčil… Atmosféra super, fajn ľudia….a ešte aby som nezabudol, parádny „futbálek“ sme si dali 🙂
Martin, 21 rokov

Pozri tiež
Fotogaléria z podujatia
Brožurka k Letnej univerzity ODM – Bez kravaty 2009

fb-share-icon

Napísal

Občiansko-demokratická mládež

Občiansko-demokratická mládež