SITA, denník SME
BRATISLAVA. Občianske združenie (OZ) Sporiteľ organizuje k 1. máju celoslovenskú petičnú akciu za zachovanie 9-percentných odvodov do druhého penzijného piliera. K petičnej akcii sa pripojilo aj päť mládežníckych organizácií, a to Kresťansko-demokratická mládež Slovenska, Občianska demokratická mládež, Mladí Liberáli, Nová Generácia a Mladí ľavičiari.
Keďže vláde zatiaľ nevychádzajú predpovede o vystúpení 150 tis. sporiteľov z druhého piliera, OZ Sporiteľ sa obáva radikálneho zníženia percenta odvodov smerujúcich na dôchodkové účty na 4 %, resp. 3 % z hrubej mzdy. „Chceme nazbierať minimálne 100 tisíc podpisov, aby sa petíciou musela zaoberať Národná rada SR,“ povedal Ľudovít Kaník z OZ Sporiteľ.
Verejnosť je v súčasnosti podľa Kaníka „masírovaná len poplašnými, falošnými a nepravdivými správami“. Vláda má podľa neho za cieľ vyhnať ľudí z druhého piliera a získať ich peniaze. „Kríza vytvára príležitosť pre tých, ktorí by sa radi zmocnili majetku v druhom pilieri,“ dodal exminister práce a sociálnych vecí.
OZ Sporiteľ bude zbierať podpisy pod petíciou spolu s mládežníckymi organizáciami v 16 slovenských mestách. Ide o mestá Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava, Brezno, Detva, Hlohovec, Košice, Krupina, Lučenec, Revúca, Trenčín, Zlaté Moravce, Zvolen, Žiar nad Hronom a Žilina.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny opäť, tak ako vlani, do takmer dvoch miliónov domácností zasiela informačný leták, ktorý má občanom pomôcť pri rozhodovaní sa o zotrvaní v systéme starobného dôchodkového sporenia.
V letáku sa uvádza príklad 36-ročného sporiteľa Ľudovíta, ktorého suma na dôchodkovom účte je počas štvorročného sporenia oproti sume príspevkov, ktoré do druhého piliera odviedol, nižšia o 102 eur. Ide o sporiteľa v rastovom dôchodkovom fonde, ktorý mal mzdu na úrovni 830 eur. Na svojom penzijnom účte mal ku koncu februára tohto roka 3 466 eur, pričom od marca 2005 do kapitalizačného piliera odviedol 3 568 eur. Náklady na tlač a distribúciu letákov budú predstavovať približne 50 tis. eur.
Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová na minulotýždňovej tlačovej besede odmietla komentovať priebežné údaje o počte ľudí, ktorí od polovice novembra tohto roka vystúpili z druhého piliera, resp. do tohto systému vstúpili. „Nepripúšťam a ani nepripustím do konca otvorenia druhého piliera akékoľvek hysterické preteky v číslach o vystúpených a vstúpených. Nie je to vôbec o číslach, ale o skutočnej, pravdivej informovanosti občanov, ktorí vstúpili do druhého piliera,“ povedala šéfka rezortu práce a sociálnych vecí.
Od 15. novembra minulého roka do začiatku apríla z druhého piliera podľa medializovaných informácií odišlo približne 11 tis. sporiteľov, pričom do tohto systému vstúpilo vyše 6 tis. ľudí. Rozpočet Sociálnej poisťovne (SP) na tento rok pritom počíta s tým, že z druhého piliera vystúpi 150 tis. sporiteľov a vstúpi do neho 10 tis. nových sporiteľov.
SP pritom ešte v januári upozornila na rozpočtové riziko, ktoré súvisí s jej tohtoročnými príjmami v sume 231,5 mil. eur. Tie by mali Sociálnej poisťovni previesť v prvom polroku 2009 dôchodkové správcovské spoločnosti za približne 150 tis. vystupujúcich sporiteľov.
Ako ďalej na tlačovej besede uviedla minulý týždeň ministerka Tomanová, účasť v druhom pilieri je nevýhodná pre tých, ktorí sporia menej ako 30 rokov. „Iba malé percento občanov môže mať pri účasti v druhom pilieri zisky,“ povedala. Podľa ministerky 80 % občanov nemá žiadne vedomosti o druhom penzijnom pilieri a do tohto systému vstúpili pod vplyvom masívnej reklamnej kampane dôchodkových správcovských spoločností.
Ministerstvo preto okrem distribúcie informačných letákov opätovne sprevádzkovalo bezplatnú infolinku pre občanov. „Vyškolili sme na každom úrade práce zhruba troch zamestnancov, aby bol vždy k dispozícii minimálne jeden zamestnanec, ktorý bude vedieť poskytnúť dostatok údajov o druhom pilieri. To isté sa udialo aj na pobočkách Sociálnej poisťovne,“ povedala Tomanová.
Ministerka upozornila na to, že v štátnom priebežnom dôchodkovom pilieri sa od roku 2005 zvýšili starobné dôchodky o 38 %, kým výnosy dôchodkových fondov v druhom pilieri sú s výnimkou konzervatívnych fondov v medziročnom porovnaní záporné.