Martin Manina
Letná univerzita EDS sa tento rok konala 15. až 20. augusta na Malte, kde ODM vyslala silný team mladých ľudí. Slovenskú delegáciu tvorli Marián Klemon, Martin Kapitulík, Vladimír Škola, Michal Rolko a Martin Manina.

Naša cesta, ktorá pripomínala film Road Trip začínala v nočných hodinách v Bratislave, odkiaľ sme vyrazili autom do talianskeho mesta Treviso. Po príchode sme boli milo prekvapený srdečnosťou tamojších ľudí. Historické centrum očarujúceho mestečka, kde sme čakali na odlet na Maltu v nás zanechal príjemné zážitky.

Na letisku sme streli našich kolegov z EDS, čo malo za následok, že takmer celé lietadlo bolo obsadené iba ľuďmi z mládežníckych organizácií.

Po prílete nás zaskočil štrajk tamojších dopravcov, čo zapríčinilo problém s transportom do hotela. Niekoľko hodinové čakanie na letisku sme strávili družnými rozhovormi v priateľskej atmosfére.

Nasledujúci deň sme kreovali našu koalíciu, ktorá podporovala Bence Bauera za nového lídra EDS. Na pozíciu podpredsedu, Občiansko-demokratická mládež nominovala  Martina Maninu, ktorý mal reálnu šancu na zvolenie, vzhľadom k jeho doterajším skúsenostiam. Počas dňa slovenská delegácia aktívne participovala na rokovaní vo výboroch, kde sme iniciovali širokú diskusiu na multilaterálne témy.

Vo štvrtok, nasledovala najdôležitejšia časť programu. Samotná voľba nového vedenia European Democrat Student. Jednania boli náročné, čo umocňovala aj komplikácia pri registrácii partnerov z Českej republiky.

Výsledky volieb boli v prospech zoskupených ľudí okolo Thomasa Uhlena, z Nemecka, ktorý sa stal novým predsedom na nasledujúce obdobie. Martina Maninu podporil celý stredo-východo európsky blok spolu s Francúzskom a Rakúskom. Kandidát ODM žial zvolený nebol, i keď len tesným počtom hlasov. Občianko-demokratická mládež bude vyvíjať do najbližšieho mládežníckeho summitu efektívnejší lobing, aby sme si v ďalších voľbách zabezpečili úspech.

Posledný deň nášho pobytu sme absolvovali prehliadku hlavného mesta La Valletta, ktoré láka návštevníkov svojou nezameniteľnou južanskou architektúrou a krásnymi plážami. Vo večerných hodinách nás prijal predseda vlády pán Lawrence Gonzi vo svojej rezidencii. Počas slávnostnej večere, sme zhodnotili našu vzájomnú spoluprácu s ostatnými mládežníckymi organizáciami. Celý večer sa niesol v príjemnom duchu. Po úvodnom príhovore premiér Gonzi zaželal všetkým hosťom mnoho energie pri budovaní lepšej a prosperujúcej Európy.

fb-share-icon

Napísal

Občiansko-demokratická mládež

Občiansko-demokratická mládež