Alexander Grigorievič Lukašenko je od 20. júla 1994 prezidentom Bieloruska. O pár dní to bude už 28. výročie jeho zvolenia. Bielorusko odvtedy nemalo iného prezidenta ani demokratické voľby. Prelomové voľby prišli v roku 2020, kedy Lukašenko ostentatívne sfalšoval voľby čím vyhnal protikandidátku Cichanovskú do zahraničia a tisíce ľudí do ulíc.

Spojené štáty, Európska únia a mnohé ďalšie krajiny EÚ, vrátane Slovenska, neuznali Lukašenka za prezidenta Bieloruska pretože prezidentské voľby v auguste 2020 nemali demokratickú legitimitu. OBSE označila prezidentské voľby vo svojej správe za netransparentné, neslobodné a nespravodlivé a vyzvala na ich zopakovanie. Aj po týchto voľbách pokračovali v Bielorusku reťazové demonštrácie za odvolanie Lukašenka z funkcie prezidenta. V západných krajinách je Lukašenko označovaný za posledného európskeho diktátora. Lukašenko sa tiež podľa viacerých médií snaží prenasledovať nezávislých novinárov a médiá v Bielorusku, pričom kriminalizuje novinárov, opozičných politikov a protestujúcich. 

S bieloruským prezidentom sa spája mnoho ďalších zločinov, je považovaný aj za páchateľa teroristických zločinov. A to medzinárodných. Známym prípadom bieloruského režimu je únos lietadla Ryanair pomocou bojového lietadla bieloruských vzdušných síl a zadržanie dvoch ľudí ako rukojemníkov: bieloruského občana a novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľku Sofiu Sapegu, ruskú občianku a študentku litovskej univerzity.

Voľby 9.8.2020 – Aleksandr Lukašenko, ZDROJ: BBC

Nepokoje v Bielorusku s Lukašenkovým režimom 

Protesty v Bielorusku v rokoch 2020 – 2021 boli usporiadané na odvolanie Alexandra Lukašenka z funkcie prezidenta Bieloruskej republiky. Protesty začala organizovať Bieloruská demokratická opozícia. Prvé demonštrácie boli usporiadané v máji, avšak najviac ľudí sa ich zúčastnilo v auguste, respektíve po zmanipulovaných prezidentských voľbách, ktoré podľa výsledkov už po šiestykrát vyhral Lukašenko. 

V Bielorusku sa začala volebná kampaň pred prezidentskými voľbami - Svet -  Správy - Pravda
Učastníci protestov, ZDROJ: Trend SK

31. mája 2020 boli počas demonštrácie zadržaní opoziční aktivisti, ktorí zbierali podpisy na podporu opozičných kandidátov na vtedy blížiace sa prezidentské voľby. Jeden zo zadržaných bol aj Statkevič, kandidát na prezidenta. O deň neskôr bol odsúdený na 15 dní odňatia slobody, následne na ďalších 15 dní. Jeho kandidatúra na prezidenta Bieloruska bola odmietnutá. 30. júla sa v Minsku usporiadal ďalší protest, na ktorom ľudia vyjadrili podporu Sviatlane Cichanovskej, kandidátke na prezidentku. Protestujúci taktiež vyjadrili rozhorčenie nad zatknutím Statkeviča a Cichanovského, dvoch odmietnutých kandidátov.

V deň prezidentských volieb, teda 9. augusta, sa začali prvé hromadné augustové demonštrácie a 10.8. opozičná kandidátka Sviatlana Cichanovská utiekla do Litvy. Obávala sa, že by mohla byť zatknutá. Počas demonštrácii vytvorili ľudia v Minsku rady solidarity, aby ich policajti nevedeli rozohnať Demonštranti po uliciach pochodovali s transparentmi ako Odíď! (mierené Lukašenkovi), niektorí zas vyjadrili rozhorčenie nad policajným násilím. Vypovedali o tom nápisy ako Nie násiliu! a Už žiadne mučenie! Viacerí bieloruskí moderátori podporili protesty tým, že podali v štátnych televíziách výpoveď. Vzbury sa zúčastnilo aj viac robotníkov po celom Bielorusku. Niektorí z nich varovali Lukašenka Počas demonštrácií sa naskytli aj prípady, keď policajti odhodili svoje štíty a uniformy a nechali ľudí protestovať. Niektoré ženy začali policajtov objímať a rozdávať im kvety.

Sviatlana Cichanovská v exile

Cichanovská je bieloruská politička, aktivistka a kandidátka v bieloruských prezidentských voľbách v roku 2020, v ktorých podľa úradne uznaných výsledkov získala 10,12%. Voľby podľa oficiálnych štátnych údajov vyhral Alexander Lukašenko no na základe viacerých podozrení z masívneho falšovania bieloruských prezidentských volieb je Cichanovská presvedčená, že zvíťazila ona. Cichanovskej manžel, Siarhej Leanidavič Cichanovski, slávny bieloruský youtuber a blogger, kandidoval na post prezidenta Bieloruskej republiky, avšak bol zatknutý, lebo sa zúčastnil nepovolenej akcie, no podľa iného zdroja bol obvinený „z podnecovania násilia voči príslušníkom orgánov činných v trestnom konaní“. Po tom, ako bol jej manžel odsúdený na odňatie slobody, rozhodla sa, že bude kandidovať namieste neho. Začala spolupracovať so štábom odmietnutých kandidátov Viktara Babaryku a Valeryja Capkala. 25. júla vystúpila Cichanovská v Európskom parlamente. Vyhlásila, že sa Bielorusi prebudili a že nikdy neprijmú vládu Alexandra Lukašenka.

FOTO: Matovič sa stretol so Sviatlanou Cichanovskou - SME
V roku 2020 za vlády I. Matoviča Cichanovská navštívila Slovensko, ZDROJ: Denník SME

Cichanovská na Globsecu: Bielorusko si musí politickú krízu vyriešiť samo -  Domáce - Správy - Pravda
Zúčastnila sa aj GLOBSEC 2022 v Bratislave, ZDROJ: SITA

Podpora Ruska vo vojenskej agresie na Ukrajine

Alexander Lukašenko navrhol sprostredkovať v Minsku priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, no s ruským útokom proti Ukrajine sa stotožnil. Lukašenko povedal, že šéf Kremľa Vladimír Putin ho telefonicky informoval o ozbrojenom zásahu. „Uviedol, že cieľ operácie je jednoznačný: zastavenie genocídy národov v Doneckej a Luhanskej oblasti,“ citovala ho bieloruská štátna tlačová agentúra BELTA. (Rusko hovorí už o uznaní samostatnosti a „Doneckej ľudovej republike Luhanskej ľudovej republike“, ale bieloruský líder naďalej používa regionálne označenie.)

Lukašenkov režim je dlhoročný ekonomický vazal Moskvy, pretože Rusko predáva Bielorusku plyn aj ropu lacnejšie. Ruská federácia je zároveň najväčší dovozca bieloruského tovaru. Ročne to vychádza na viac ako 14 miliárd amerických dolárov (USD). Silné hospodárske prepojenie umožňuje Kremľu zatlačiť na Minsk vždy, keď to potrebuje. Zjavne aj preto Lukašenko súhlasil so spoločnými vojenskými manévrami, ktoré tam boli počtom vojakov a zbraní najväčšie od skončenia studenej vojny. Bielorusko podporuje ruskú agresiu aj prevážaním ruských zbraní cez územie Bieloruska.

Stretnutie Lukašenka s Putinom v Petrohrade (25.6.2022) , ZDROJ: Reuters

Zdroje:

TREND SK, Ivan Korčok sa na Globsecu stretol so Svetlanou Cichanovskou, https://www.trend.sk/t/bielorusko

Denník Pravda, V Bielorusku začala volebná kampaň pred prezidentskými voľbami, https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/557445-v-bielorusku-sa-zacala-volebna-kampan-pred-prezidentskymi-volbami/

Denník N, Bielorusko a Luxembursko, https://dennikn.sk/tema/bielorusko-volby-2020/,

BBC World, Ukraine war has dragged on, admits Putin ally Lukashenko, https://www.bbc.com/news/topics/c40rjmqdq78t

Reuters, Belarus helped migrants cross into EU, https://www.bbc.com/news/topics/c40rjmqdq78t

Rapller, Putin to discuss Ukraine with Belarus leader Lukashenko on April 12 – agencies, https://www.rappler.com/world/europe/russia-vladimir-putin-discuss-ukraine-with-belarus-alexander-lukashenko/

fb-share-icon