Po dvojmesačných prázdninách, na septembrovej schôdzi NR SR predstúpi s už niekoľkým sprísňujúcim interrupčným zákonom pani poslankyňa Anna Záborská. Medzitým sa však v americkom Texase prijal doposiaľ jeden z najprísnejších potratových zákonov v celých Spojených štátoch.

Texaský interrupčný zákon umožňuje vykonať zákrok len do 6. týždňa tehotenstva. Podpísal ho republikánsky guvernér mesta Greg Abbott ešte v máji tohto roka, v stredu 1. septembra vstúpil do platnosti napriek rozhodnutiu Najvyššieho súdu z roku 1973, ktorý ustanovuje právo na potrat do 22., resp. 24. týždňa.

Texaskí zákonodarcovia sa odvolávajú na tlkot srdca embrya, ktorý začína byť počuteľný už v prvých týždňoch, najčastejšie po 6. týždni gravidity. Podľa mnohých odborníkov však nejde o srdcovú aktivitu plodu, ktorú by ultrazvuk zachytával – embryo v tom čase ešte nemá vytvorené srdcové chlopne a zároveň, počuteľný zvuk negarantuje životaschopnosť plodu.

Vo všeobecnosti je to veľmi krátky čas. Keď tehotná žena nedostane daný mesiac menštruáciu, je už vo štvrtom týždni gravidity. Pritom mnohé ženy nemajú menštruačný cyklus pravidelný, a tak nemusia ani len tušiť, že sú v tzv. druhom stave. Na dôležité rozhodnutie a prekonzultovanie s partnerom a lekárskym odborníkom im v tom najlepšom prípade zostáva iba 14 dní.

V 6. týždni rovnako nie je identifikovateľné vážne poškodenie plodu ani jeho vývinové poruchu. Prvé vyšetrenia embrya sa uskutočňujú až v 15. týždni tehotenstva.

Prijatý texaský zákon ďalej nerozlišuje či konkrétna osoba otehotnela v dôsledku sexuálne znásilnenia alebo incestu. Potratový zákrok je umožnený hlavne žene, ktorá sa ocitla v ohrození života alebo čelí neodvrátiteľnému poškodeniu jej dôležitých telesných funkcií.

Podľa súkromného práva štát Texas legitimuje žalovanie kohokoľvek, kto pomáha žene vyhľadávajúcej bezpečnú interrupciu, vykonáva ju alebo ju podstupuje. Žalobca nasledovne môže požadovať peňažnú odmenu vo výške 10 000 amerických dolárov (8415,03€)!

Všetci podporovatelia sprísnenia umelého prerušenia tehotenstva vystupujú pod heslom: „Pomáhame ženám“. Odporcovia interrupcií však nič nemienia dosiahnuť v ich modernizácii či účinnému spôsobu, ktorý by predchádzal tomuto ( u nás stále) chirurgickému zákroku. Nesnažia sa uľahčiť žene beztak ťažké rozhodnutie ani zrýchliť populačný rast, ako si myslia. A to z jednoduchého dôvodu – zabúdajú na to, že umelé prerušenie tehotenstva žiadna žena nepodstupuje bez urgentného a zmysluplného dôvodu.

Musíme teda veriť, že na Slovensku 16.9. neprejde zákon poslankyne Záborskej, ktorá skutočný zámer zakrýva pod jednorazovými príspevkami na dieťa. Ako avizovala Adriana Mesochoritisová z feministickej organizácie Možnosť voľby pre Ženy v meste „… hlavnou podstatou návrhu sú reštrikcie voči ženám a zavedenie kontroly nad ich životmi,…“.

My ženy teda nebudeme ticho, a už vôbec nie vtedy, keď na politickej pôde rozhodujú o našich telách!

#ženyodm

Zdroje:

Citovaná Adriana Mesochoritisová z feministickej organizácie Možnosť voľby pre Ženy v meste 

https://www.zenyvmeste.sk/zaborska-zakon-interrupcie-potraty-parlament-tehotenstvo

https://www.nytimes.com/2021/09/01/health/texas-abortion-law-facts.html

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-58406496

https://apnews.com/article/texas-us-supreme-court-laws-185e383ba4aa6cfc558231dcabd4104a

https://www.sme.sk/c/991781/geneticka-chyba-plodu-sa-da-odhalit-az-po-12-tyzdni-tvrdia-lekari.html

fb-share-icon

Napísal

Občiansko-demokratická mládež

Občiansko-demokratická mládež