Dňa 30. septembra 2023 sa uskutočnili voľby do Slovenského parlamentu. Volebné víťazstvo získala strana Smer SD, ktorá rýchlo vytvorila koalíciu so Slovenskou národnou stranou pod vedením Andreja Danka a s Hlasom SD a jeho bývalým straníckym kolegom Petrom Pellegrinim.

Dňa 25. októbra 2023 prezidentka Zuzana Čaputová menovala 4. vládu Roberta Fica. Týmto krokom sa začal odpočet prvých 100 dní novej vlády. Nastupujúci lídri by mali využiť prvých 100 dní vo funkcii na to, aby preukázali svoju schopnosť získať si dôveru verejnosti, inšpirovať a motivovať štátnych zamestnancov a udržať si podporu vlastných priaznivcov a politických spojencov.

Cieľom tohto článku je zmapovať hlavné udalosti prvých 100 dní 4. Ficovej vlády a zhodnotiť, ako sa novej vláde „pokoja a stability“ podarilo naplniť ich ciele a politické priority.

Časová os

Deň 1. (25. októbra)

Prezidentka vymenovala 4. vládu Roberta Fica (1)

Deň 2. (26. októbra)

Novovymenovaný minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana z funkcie (2)

Deň 3. (27. októbra)

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok pozastavil funkcie policajtov okolo Jána Čurilu (3)

Deň 6. (30. októbra)

Ministerstvo spravodlivosti chce znížiť jednotlivé trestné sadzby ekonomickej a majetkovej trestnej činnosti. Zároveň chce prehodnotiť súdnu mapu s ohľadom na financie z plánu obnovy. Uviedol to minister spravodlivosti Boris Susko po stretnutí s premiérom Robertom Ficom. (4)

Deň 7. (31. októbra)

Veľká akcia na slovensko-maďarskej hranici sa skončila, nechytili žiadneho migranta. Vláda tam poslala vojakov, policajtov, drony, psy aj kone a tvrdila, že očakáva veľkú vlnu. Teraz vyhlasuje, že akcia bola jednorazová. Navyše nebola všade, hoci Fico vravel, že bude „prakticky na celom území zelenej hranice“. (5)

Deň 9. (2. novembra)

Vláda predĺžila kontroly na hranici s Maďarskom a vymenila troch členov Súdnej rady (6)

Vláda vymenovala Branislava Zuriana za riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Čelil obvineniam inšpekcie pre podozrenia z vynášania z polície. (7) (8) (9)

Blaha vymenil portrét prezidentky za Che Guevaru, a odstránil vlaku EÚ (10)

Deň 10. (3. novembra)

Odvolaný členovia súdnej rady Katarína Javorčíková a Ľudovít Bradáč podajú sťažnosť voči spôsobu svojho odvolania na Ústavný súd. (11)

Vyšetrovatelia okolo Čurillu namietajú nezákonnosť rozkazu o ich postavaní mimo služby (12)

Deň 12. (5. novembra)

Progresívne Slovensko chce iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady na odvolanie Matúša Šutaja Eštoka z pozície ministra vnútra. Šéfa rezortu vnútra chce PS odvolávať v súvislosti s postavením viacerých vyšetrovateľov mimo služby. Truban tvrdí, že Šutaj Eštok porušil zákon. Pripomenul, že vyšetrovatelia mali status chráneného oznamovateľa. (13)

Deň 13. (6. novembra)

Novou riaditeľkou odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii na Úrade inšpekčnej služby sa stala Diana Santusová ktorá je bývalá šéfka antitímu na policajnej inšpekcii. Stála na čele pracovnej skupiny Oblúk, ktorá preverovala vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. (14)

Deň 14. (7. novembra)

KDH podalo návrh na odvolanie Blahu za podpredsedu parlamentu. Poslanci podaním návrhu reagujú na video, v ktorom Blaha vo svojej kancelárii zvesil portrét prezidentky Zuzany Čaputovej a odstránil vlajku Európskej únie. KDH tvrdí, že správanie podpredsedu NR SR je dehonestujúce. Portrét prezidentky nahradil Blaha portrétom zahraničného predstaviteľa najradikálnejšieho komunistického krídla Che Guevaru. (15)

Deň 16. (9. novembra)

Šutaj Eštok podľa súdu pochybil, Branko Kišš môže naďalej pôsobiť ako prvý viceprezident polície. (16)

Postavenie vyšetrovateľov mimo službu je bez súhlasu úradu neplatné. Skonštatovala to riaditeľka úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová. (17)

Zdroj: (17)

Deň 17. (10. novembra)

Ústavnoprávny výbor Národnej rady ku kauze vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu a prvým krokom nového ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka nie je uznášaniaschopný, keďže ho koaliční poslanci bojkotovali. (18)

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vyhlásil: „Som presvedčený o tom, že sa sudca, ktorý je čírou náhodou spolužiakom pána advokáta Kubinu, dopustil možno aj nejakého trestného činu ohýbania práva,“ (19)

Deň 20. (13. novembra)

Sudcovská rada Mestského súdu Bratislava IV je znepokojená vyjadreniami ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka k neodkladnému opatreniu v prípade policajného viceprezidenta Branka Kišša. Považuje ich za zastrašovanie. (20)

Predseda vlády Robert Fico (Smer) dal na Úrade vlády preveriť povolenie na vstup a prácu novinárov z denníkov SME, Denník N, Aktuality.sk a televízie Markíza. Médiá označuje premiér za nepriateľské. „Dnes som rozhodol, že preveríme ich povolenie na vstup a prácu na úrade vlády, teda právo vstupovať na úrad a otravovať nás s ich otvoreným nepriateľstvom,“ vyhlásil premiér Fico. (21)

Deň 21. (14. novembra)

Národná rada nebude rokovať o návrhu na odvolanie Ľuboša Blahu (Smer-SD) z funkcie podpredsedu snemovne. Poslanci neschválili program mimoriadnej schôdze. (22)

Opozícia kritizuje programové vyhlásenie vlády ako vágne a plné protichodných vyjadrení. (23)

Deň 22. (15. novembra)

Nahrávka, ktorú zverejnil predseda strany Smer a súčasný premiér Robert Fico na tlačovej besede v decembri 2020 s čiernymi koženými kabátmi za chrbtom, a mala slúžiť na diskreditáciu prokurátorov Ondreja Repu a Michala Šúreka v kauze Mariána Kučerku, bola zmanipulovaná. Potvrdil to kriminalisticko-expertízny ústav Policajného zboru. (24)

Kuffa v rámci úvodnej omše Trnavskej novény celebrovanej apoštolským nunciom na Slovensku Nicolom Girasolim. Štátny tajomník rezortu kultúry pri tejto príležitosti za ministerstvo verejne prisľúbil, že budú iniciovať intronizáciu Krista za kráľa Slovenska. (25)

Bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského a expolicajta Mariána Kučerku obvinili v súvislosti s nahrávkou, ktorú Robert Fico púšťal na tlačových besedách. Predseda Smeru a súčasný premiér prostredníctvom nahrávky obviňoval prokurátorov špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka, že používajú gestapácke metódy. (26)

Štefan Mašin môže naďalej pôsobiť ako vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry. Vyplýva to z neodkladného opatrenia, ktoré vydal Mestský súd Bratislava IV. Patrí k skupine okolo Jána Čurillu. (27)

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) už druhý raz narazil na súd pre svoje rozhodnutie odstaviť zo služby policajného viceprezidenta Branka Kišša aj vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu, ktorí sa venovali kauzám nominantov Smeru. V stredu vydal sudca Mestského súdu Bratislava IV Jakub Obert neodkladné opatrenie, podľa ktorého minister pochybil, keď vyšetrovateľa Štefana Mašina postavil mimo služby. Rozhodol bez pojednávania, pretože vyšetrovateľovi podľa súdu vzniká každým dňom mimo služby ujma. (28)

Deň 23. (16. november)

Pellegriny ako predseda parlamentu obmedzil médiá v priestoroch parlamentu. (29)

Nový šéf polície má firmu s bývalým členom SIS. Ktorého spomína spis Gorila ako blízkeho priateľa Petra Košča. (30)

Zdroj: (30)

Deň 25. (18. november)

Minister Blanár spochybňuje sankcie proti Rusku. Pri dvanástom balíku protiruských sankcií Európskej únie bude Smer požadovať dopadovú štúdiu ich účinkov nielen na EÚ, ale aj samotné Slovensko. (31)

Deň 28. (21. novembra)

Štvrtá vláda Roberta Fica získala dôveru parlamentu. (31)

Ministerka Šimkovičová zrušila Štefana Kuffu. Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej nebude iniciovať intronizáciu Krista za kráľa Slovenska, ako to pred biskupmi a pápežským nunciom sľuboval štátny tajomník Štefan Kuffa. (32)

Deň 29. (22. novembera)

Opozícia chce odvolať ministra vnútra Šutaja Eštoka. Vyčíta mu, že obchádza zákon, robí „čistky“ v polícii a robí „špinavú prácu“ za Roberta Fica. (33)

Deň 30. (23. novembera)

Za ministra Šutaja Eštoka už postavili mimo služby 32 policajtov. Krátko po nástupe k moci, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, postavil mimo služby vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. (34)

Deň 36. (29. november)

Opozícii sa nepodarilo prvé odvolávanie ministra štvrtej vlády Roberta Fica. Za vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi hlasovalo len 61 z 136 prítomných poslancov. (35)

Vianočná reklama Telekomu pobúrila ministerku Šimkovičovú. Šimkovičová avizuje zmenu zákona, vďaka ktorému by v budúcnosti minimálne vo verejnoprávnej televízii vysielanie takejto reklamy nemuselo prejsť. (36)

Deň 37. (30. november)

Vládna koalícia sa dohodla na štátnom rozpočte. (37)

Deň 38. (1. decembra)

Minister Šutaj Eštok vymenoval Ľubomíra Soláka do funkcie policajného prezidenta. (38)

Komisár Reynders sa stretol s predsedom vlády Robertom Ficom, ministrom spravodlivosti Borisom Suskom a podpredsedom vlády/ministrom obrany Robertom Kaliňákom, ktorí ho informovali o plánovaných zmenách slovenských právnych predpisov. (39)

Deň 40. (3. december)

Mám vážnu obavu, že ak sa Peter Pellegrini stane prezidentom, vláda sa rozpadne, vyhlásil Andrej Danko. (40)

Deň 41. (4. december)

Bývalý sudca David Lindtner, na ktorého ešte minulý rok prokurátor podal obžalobu pre podozrenia z korupcie a zo zasahovania do nezávislosti súdu, sa stal novým poradcom predsedu vlády Roberta Fica. (41)

Na verejnosti sa objavilo aj paragrafové znenie poslaneckého návrhu, ktorý ráta s úplným zrušením úradu ku koncu februára budúceho roka. (42)

Deň 42. (5. decembra)

Mimoriadna schôdza k Expo Dubaj: Poslanci prijali uznesenie, aby bývalý šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík nahradil státisícové škody priamo rezortu hospodárstva. (43)

Deň 43. (6. decembra)

Policajti už nebudú chránení oznamovatelia. Z vládnej novely ich vyškrtli. (44)

Vládny kabinet Roberta Fica rokuje o rozsiahlej novele Trestného zákona. Najzásadnejší bod je však skrytý až na konci, v prechodných ustanoveniach. „S účinnosťou od 15. januára 2024 prechádza pôsobnosť Úradu špeciálnej prokuratúry na príslušné krajské prokuratúry,“ píše sa v návrhu novely, ktorá má byť schválená v skrátenom legislatívnom konaní. (45)

Deň 44. (7. decembra)

Opozícia zorganizovala protest pred Úradom vlády. Opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH sa dohodli na spoločnom proteste s názvom „Zastavme ich“ a vyzývajú verejnosť, aby podporili právny štát a spravodlivosť na Slovensku. (46)

Deň 48. (11. decembra)

Slovensku hrozí od nového roka kolaps, varujú zamestnávatelia. Priveľa ľudí odchádza do predčasného dôchodku (47)

Deň 49. (12. decembra)

V Bratislave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach pokračovali protesty proti návrhu vlády zrušiť Úrad špecializovanej prokuratúry (ÚŠP), upraviť zákon o ochraňovateľoch korupcie a znížiť tresty za korupciu (48)

Deň 50. (13. decembra)

Líder SNS Andrej Danko na rokovaní koaličnej rady navrhol, aby už organizácia nedostala ani cent. O zastavení financovania Globsecu hovorí aj premiér a šéf Smeru Robert Fico, no líder Hlasu Peter Pellegrini je podľa Danka proti. (49)

Premiér Robert Fico pred svojím odchodom na samit v Burseli poslancom výboru pre európske záležitosti oznámil, že Kyjevu narozdiel od Maďarska nebudeme robiť problémy. Jeho koaličný partner Andrej Danko z SNS však vzápätí vyhlásil, že s takýmto postojom nesúhlasí. Andrej Danko si krátko po tom zvolal tlačovú besedu, kde informoval, že Fica požiada, aby o vstupe Ukrajiny do EÚ neuvažoval. (50)

Predseda vlády Robert Fico odletel na európsky samit v Bruseli. Ešte predtým sa zastavil v parlamente na európskom výbore, kde predniesol stanovisko vlády, s ktorým odišiel na rokovanie. Napriek tomu, že samit sa bude týkať rozširovania Európskej únie o krajiny západného Balkánu, Robert Fico venoval prvé minúty kritike opozície a slovenských europoslancov. Tí podľa neho posielajú listy Európskej komisii a žiadajú ju o to, aby Slovensku odobrala eurofondy. Dôvodom majú byť kroky koalície voči špeciálnej prokuratúre a právnemu štátu. Europoslanci, s ktorými sme sa spojili, odmietli, že by žiadali Komisiu, aby Slovensku odobrala eurofondy. Priznávajú však, že vedenie Únie upozorňujú na dianie na Slovensku a siahnutie na financie z Bruselu môže byť jeden z možných krokov. Robert Fico označil europoslancov za vlastizradcov. (51)

Deň 51. (14. decembra)

Poslanec Richter pripustil, že parlament rozhodne o zrušení špeciálnej prokuratúry až po sviatkoch (52)

Deň 52. (15. decembra)

Peter Pellegrini odmietol podporu SNS v prezidentských voľbách, strana uvažuje o vlastnom kandidátovi (53)

Deň 56. (19. decembra)

Koaličný poslanci schválili balík opatrení na konsolidáciu verejných financií. Balík opatrení má v budúcom roku do rozpočtu priniesť viac ako 1,5 miliardy eur. Jeho súčasťou je mimoriadne zdanenie bánk, predĺženie solidárneho príspevku z ropy, zvýšenie spotrebných daní z alkoholu a tabaku, ale aj zníženie príspevku do 2. dôchodkového piliera či zvýšenie zdravotného odvodu. Vládny návrh zákona, ktorým sa menia viaceré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, schválili v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní. (54)

Zdroj: (54)

Na prvý čisto bratislavský opozičný protest Progresívneho Slovenska, KDH a SaS prišlo na Námestie slobody približne dva- až štyritisíc ľudí. Opozícii sa napriek tomu, že na protesty neprizvala hnutie Slovensko Igora Matoviča ani Demokratov Jaroslava Naďa, podarilo záujem ľudí o týždeň neskôr zvýšiť a zorganizovať zhromaždenia aj v iných mestách – okrem Bratislavy prišli ľudia demonštrovať na námestia aj v Košiciach, Banskej Bystrici, Nitre a v Žiline. Účasť na všetkých protestoch sa odhaduje na viac ako 10-tisíc ľudí. (55)

Deň 57. (20. decembra)

Protest na podporu vlády len deň po veľkom protivládnom proteste, na ktorý prišli tisíce ľudí, sa v Bratislave uskutočnilo aj zhromaždenie na podporu vlády. Zavítalo tam len zopár desiatok ľudí. Akciu sa podujal zorganizovať exposlanec Peter Marček, známy tým, že Milanovi Uhríkovi dohodil svoju stranu, ktorú potom premenovali na Republiku. Marček organizoval viacero protestov už v čase pandémie covidu. Tentokrát sa rozhodol zvolať ľudí, aby ďakovali novej vláde a vyjadrili jej svoju podporu. Pozvánku na zhromaždenie na Facebooku zdieľala aj stránka, ktorá patrí ministerke kultúry Martine Šimkovičovej a poslancovi SNS Petrovi Kotlárovi. Účasti to však nepomohlo.(56)

SaS podá trestné oznámenie, ak Peter Pellegrini nevyhlási voľbu sudcu Ústavného súdu (57)

Deň 58. (21. decembra)

Premiér Fico zaútočil na študenta práva. Mareka Janigu na sociálnej sieti označil za „absolútne nepodstatného“. Ospravedlňte sa. Ukončite tieto praktiky, odkázali mu študenti. (58)

Štátny rozpočet je schválený. Koalícia prelomila opozičné blokovanie rozpravy. Premiér Robert Fico na Úrade vlády vyhlásil, že verí, že sa nájde „legitímne riešenie“ na zastavenie obštrukcií v parlamente, ktoré vedie opozícia a najmä hnutie Slovensko Igora Matoviča. Toto riešenie oznámil predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas). Do pléna predložil návrh na ukončenie rozpravy o rozpočte, ktorí si poslanci odhlasovali. Opoziční poslanci tesne pred hlasovaním odišli zo sály. Predstavitelia koalície naopak tlieskali. Za ukončenie boli všetci prítomní 78 koaliční poslanci. O pár desiatok minút dal Peter Pellegrini hlasovať aj o samotnom štátnom rozpočte na budúci rok. Koalícia ho schválila so 79 hlasmi. Opozícia sa hlasovania opäť nezúčastnila. (59)

Deň 59. (22. decembra)

Opozícia bije na poplach: Zažili sme noc dlhých nožov. Podávame ústavnú sťažnosť (60)

Deň 64. (27. decembra)

Skrátené konania sú potrebné, aby štát od nového roka riadne fungoval, vyhlásil Peter Pellegrini. V roku 2024 sa legislatívny proces spomalí, dodal predseda Národnej rady. Vyjadril sa aj k novele Trestného zákona. Národná rada (NR) SR rokovala o viacerých návrhoch v skrátenom legislatívnom konaní, pretože dôležité zmeny musia fungovať od nového roka. Uviedol to predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) v rozhovore pre TASR. Avizuje, že v roku 2024 sa legislatívny proces spomalí. (61)

Deň 66. (29. decembra)

Tomáš Taraba zruší výkup súkromných pozemkov v národných parkoch (62)

S konsolidačným balíkom prichádzajú zmeny v príspevku pre RTVS. RTVS dostane menej peňazí. (63)

Advokáti David Lindtner a Marek Para budú pracovať pre Úrad vlády (64)

Poľsko predĺžilo dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom do 1. februára 2024. TASR správu prevzala z agentúry PAP, ktorá sa odvoláva na poľské ministerstvo vnútra. Poľsko zaviedlo kontroly z dôvodu prílevu. nelegálnych migrantov 4. októbra, pôvodne na desať dní. Odvtedy ich však opakovane predlžovalo, naposledy začiatkom decembra s platnosťou do 2. januára. (65)

Deň 68. (31. decembra)

Vznik nového ministerstva sa odkladá, prezidentka zákon do konca roka nepodpíše (66)

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) si stojí za spôsobom, akým urobil po nástupe do funkcie zmeny vo vedení polície. Verí, že Policajný zbor vedú dnes správni ľudia na čele s prezidentom Ľubomírom Solákom, viceprezidentom Ivanom Hapštákom a šéfom Úradu inšpekčnej služby Branislavom Zurianom. (67)

Deň 70. (2. januára)

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) nevylučuje možné zmeny v aktuálnej podobe súdnej mapy. Najskôr sa chce pýtať jednotlivých súdov, ako hodnotia implementačnú fázu reformy a kde vidia jej slabé stránky. (68)

Zdroj: (68)

Prezidentka Čaputová vetovala tzv. kompetenčný zákon (69)

Deň 71. (3. januára)

Exministra Gábora Gála obžalovali z úplatkárstva. Na sociálnej sieti o tom v stredu informoval ÚŠP s tým, že v jednom prípade bol poskytnutý úplatok vo výške 120 000 eur, v druhom prípade išlo o vyžiadanie a prevzatie úplatku vo výške 50 000 eur a nepeňažného úplatku – možnosti využívania poľovného revíru za prednostné a urýchlené schválenie nájomných zmlúv na pozemky v okrese Dunajská Streda Radou Slovenského pozemkového fondu a ich následné podpísanie štatutárnymi zástupcami Slovenského pozemkového fondu v prospech obchodných spoločností, ktoré mali tieto pozemky následne obhospodarovať. (70)

Minister vnútra Šutaj Eštok: Situácia s nelegálnymi migrantmi na hraniciach je stabilizovaná (71)

Deň 72. (4. januára)

Exposlankyňu Petru Krištúfkovú (Sme rodina) zamestnali v štátnom podniku. Aj keď už nie je platená z daní ako poslankyňa parlamentu, od nového roka získala pracovné miesto komunikačnej expertky v štátnom podniku Letové prevádzkové služby (LPS). S tým, že politička nemusela prejsť výberovým konaním. Vraj stačil osobný pohovor. (72)

Minister vnútra porušil zákon, tvrdí advokát vyšetrovateľov NAKA. Šutaj Eštok reaguje, že nepochybil (73)

Robert Fico si kúpil byt od straníckeho kolegu. Premiér Robert Fico býval roky v podnájme v Bonaparte u dnes už odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. Následne sa zdržiaval v hoteli Hilton a neskôr v kaštieli vo Vinosadoch. Dnes však predseda vlády kúpil byt v Bratislave pri Horskom parku. Byt pod Kalváriou si Fico kúpil na konci roka 2023, kataster prevod vykonal tesne pred Vianocami. V rovnakom byte Robert Fico býval aj doteraz, avšak v podnájme u svojho straníckeho kolegu Dušana Muňka. (74)

Deň 73. (5. januára)

SNS podľa Andreja Danka nebude súhlasiť so zmenou volebného systému a počtu volebných obvodov (75)

Deň 76. (8. januára)

Ľuboša Blahu bude vyšetrovať NAKA. Polícia začala trestné stíhanie pre obraz Che Guevaru v jeho kancelárii (76)

Prezidentské voľby 2024: Peter Pellegrini oznámil termín volieb. Potvrdil aj svoju kandidatúru na prezidenta (77)

Problémy v zdravotníctve sa prehlbujú, PVV je málo ambiciózne, hovorí Peter Stachura (78)

Ministri Taraba a Šutaj Eštok predstavili plán k problémovým medveďom (79)

Medzinárodné organizácie vyzývajú poslancov Národnej rady SR, aby odmietli navrhované zmeny v zákone o ochrane oznamovateľov korupcie. List podpísalo 27 organizácií, vrátane slovenských mimovládnych organizácií Transparency International Slovensko a Nadácia Zastavme korupciu. „Smernica EÚ o whistleblowingu bola prelomovým nástrojom boja proti korupcii a útok slovenskej vlády na ochranu oznamovateľov je nezákonnou obranou korupcie,“ konštatuje Tom Devine z medzinárodnej siete Whistleblowing International Network (WIN). (80)

Poslanci rokovali o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona (81)

Zdroj: (81)

Deň 77. (9. januára)

NAKA v súčasnej podobe skončí, avizuje minister Šutaj Eštok. Špeciálne policajné zložky sa zrejme presunú na kraje. Minister vnútra najnovšie uviedol, že reorganizácia policajného zboru bude priamo naviazaná na to, čo sa udeje s Úradom špeciálnej prokuratúry. „Ak ÚŠP zanikne, budeme musieť reagovať a prispôsobiť novému nastaveniu aj policajné útvary. Už dávnejšie som avizoval, že z môjho pohľadu je NAKA agentúra, ktorá je prebujnená a bude potrebná zmena,“ (82)

Premiérov nový byt má cenovku 551-tisíc. Dušan Muňko, stranícky kolega Roberta Fica, ponúkol premiérovi pri kúpe bytu podmienky. Robert Fico je od obdobia Vianoc vlastníkom nového bytu v lukratívnej novostavbe pod bratislavskou kalváriou. Poslanecký kolega Dušan Muňko mu ho predal podľa zistení Aktuality.sk za sumu presahujúcu pol milióna eur, čo je v prípade tejto nehnuteľnosti výhodná cena. K jej zaplateniu by malo dôjsť až po prepise bytu na štvornásobného premiéra. Z kúpnej ceny by sa navyše mal ešte odčítať nájom, ktorý Fico doteraz zaplatil, takže cena bude ešte priaznivejšia. Vyplýva to zo zmluvy medzi Robertom Ficom a Dušanom Muňkom. (83)

Šéf Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Daniel Lipšic v utorok podvečer upozornil, že v prípade schválenia návrhu novely Trestného zákona budú v príslušnosti ÚŠP premlčané desiatky trestných vecí. Je presvedčený, že to bude mať zásadný vplyv aj na postavenie poškodených v týchto konaniach. „Nepôjde len o známe kauzy niektorých trestne stíhaných oligarchov (Mgr. Jaroslava H., Ing. Miroslava V.), ale aj o kauzu predaja emisných kvót (Interblue), v ktorej prišli občania Slovenskej republiky o takmer 50 miliónov eur,“ tvrdí Lipšic. (84)

Súd nariadil rezortu vnútra doplatiť mzdu vyšetrovateľovi NAKA Štefanovi Mašinovi (85)

Deň 78. (10. januára)

SaS podáva návrh na odvolanie Tibora Gašpara z postu predsedu Výboru pre obranu a bezpečnosť. Dôvodom má byť napríklad aj to, že je Gašpar niekoľkokrát obvinený a odmietajú s ním komunikovať diplomati. (86)

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v stredu po rokovaní vlády potvrdil, že v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) dôjde k reorganizácii. V súčasnosti údajne prebieha pracovná debata o možných zmenách, pričom existuje viacero možností. Garantoval, že všetky závažné kriminálne činy sa budú prešetrovať, či už na NAKA alebo inom útvare. (87)

Mimovládky vyzývajú Petra Pellegriniho, aby sa postavil proti schváleniu novely Trestného zákona (88)

Poslanci za KDH podali návrh na odvolanie Ľuboša Blahu z postu podpredsedu parlamentu (89)

Tibor Gašpar a Norbert Bödör sú obvinení za odpočúvanie kaviarne. Polícia v decembri 2023 obvinila šesť mužov, medzi nimi aj policajného exprezidenta a dnes poslanca Smeru Tibora Gašpara. Ide o starší prípad nelegálnych odposluchov v kaviarni opozičného poslanca Milana Krajniaka. (90)

Premiér sa zastal ministra Blanára, ktorý za Slovensko odmietol odsúdiť dodávky rakiet z KĽDR Rusku (91)

Zdroj: (91)

Deň 79. (11. januára)

Prezidentka sa chystá do parlamentu, oznámi postup k zákonom o trestnom práve (92)

Robert Fico po kritike opozície a otázkach novinárov vyhlásil, že polovicu z ceny bytu mu v podstate zaplatili médiá, s ktorými sa súdil. Predseda vlády Robert Fico stále dôveryhodne nevysvetlil, kde vezme peniaze na kúpu luxusného bytu s obrovskou terasou v lukratívnej novostavbe pod bratislavskou kalváriou. Tvrdí, že minimálne polovicu z potrebnej sumy vysúdil od médií. Toto jeho vysvetlenie však má trhliny. Rovnaký argument totiž používal už pred viac ako 11 rokmi. So žiadnymi médiami sa navyše v posledných rokoch pravdepodobne nesúdil. (93)

Vo viacerých mestách na Slovensku vyšli tisíce ľudí do ulíc, neodradili ich ani mínusové teploty. Vláde posielajú jasný odkaz, chcú zachovanie špeciálnej prokuratúry, premiéra Fica označili za hanbu a Petra Pellegriniho nechcú za prezidenta. Protesty organizujú opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH. (94)

Deň 80. (12. januára)

Lukratívny post v Sociálnej poisťovni získala okresná predsedníčka Hlasu a manželka speváka, ktorý im robil kampaň (95)

Rada prokurátorov oponuje Marošovi Žilinkovi: Museli sme upozorniť na riziká trestnej novely, radili sme sa s kolegami (96)

Andrej Danko mal v noci na dnes v bratislavskej Dúbravke dopravnú nehodu. Narazil do semaforu. Z miesta nehody odišiel. Dopravná nehoda, pri ktorej podpredseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko v noci na piatok narazil do semaforu, sa bude vyšetrovať ako prečin. Informovala o tom generálna prokuratúra. (97)

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie príspevkami do diskusie k návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. Piatkovému rokovaniu v pléne však od rána dominovala debata k vrátenej novele kompetenčného zákona, ktorú vetovala prezidentka Zuzana Čaputová, a poslanci sa ňou tak musia opäť zaoberať. (98)

Deň 82. (14. januára)

Podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS) podľa svojich slov odišiel z miesta nehody preto, že bol ťažko zranený a potreboval sa ošetriť. Zopakoval, že nevedel, že sa poškodenie semafora považuje za dopravnú nehodu a mal povinnosť zostať na mieste do príchodu polície. Zdôraznil, že nebol pod vplyvom alkoholu a postúpil aj dychovú skúšku. (99)

Zdroj: (99)

Deň 83. (15. januára)

Ministerstvo financií koncom novembra minulého roka vymenilo kľúčových ľudí vo vedení štátnej lotériovej spoločnosti Tipos. Zmeny v akciovke, ktorej obrat predvlani presiahol rekordných 1,22 miliardy eur, sa dotkli ako predstavenstva, tak aj dozornej rady. Tá je najvyšším kontrolným orgánom spoločnosti a dohliada na výkon predstavenstva a uskutočňovanie podnikateľskej činnosti Tiposu. Predsedom dozornej rady sa stal bývalý futbalový reprezentant Róbert Vittek, ktorého do funkcie nominovala koaličná SNS. Vittek však na tento post nemá vzdelanie, ktoré je jednou z podmienok pôsobenia vo funkcii. (100)

Podpredseda parlamentu Andrej Danko narazil minulý týždeň do semaforu a z miesta dopravnej nehody odišiel. Šéf SNS v nedeľu (14. januára) zdôraznil, že nebol pod vplyvom alkoholu a postúpil aj dychovú skúšku. Polícia dnes informovala, že dychovú skúšku vykonala Andrejovi Dankovi až 14:30, teda 15 hodín po nehode. (101)

Policajná akcia proti migrantom stála desiatky tisíc eur. Rezort vnútra vidí úspech, kritici hovoria o zbytočnosti (102)

Politik blízky Pellegrinimu: od šéfa kúpil halu, vlastnil hangár na jeho obľúbenom letisku a má firmu so zázračným ziskom (103)

Deň 84. (16. januára)

Nehoda Andreja Danka: Policajný prezident nariadil kontrolu postupu policajtov (104)

Ľuboš Machaj bude čeliť politikom, chystajú mimoriadnu debatu k rozdeleniu RTVS (105)

Súd opäť vydal rezortu vnútra platobný rozkaz na doplatenie mzdy vyšetrovateľovi Mašinovi (106)

Opozícia pokračuje v organizovaní protivládnych protestov. Ďalší protest tak bude už tento štvrtok vo viacerých mestách na Slovensku. Opozícia v zložení Progresívne Slovensko, SaS a KDH odkázala koalícii, že ak jej predstavitelia chcú robiť zmeny v trestnej politike, tak musia predložiť návrhy v riadnom legislatívnom konaní. (107)

Slovensko pochybilo pri schvaľovaní rozpočtu, rozhodla Európska komisia (108)

Poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru zostáva podpredsedom Národnej rady. Parlament znovu neotvoril mimoriadnu schôdzu k jeho odvolávaniu. (109)

Poslanci prelomili veto prezidentky, schválili opätovne kompetenčný zákon (110)

Opoziční poslanci podali návrh na odvolanie Andreja Danka (111)

Deň 85. (17. januára)

Ministerka Šimkovičová hrá konšpiračné hry a mimovládku chce odstrihnúť od financií (112)

Európsky parlament schválil uznesenie, ktorým kritizuje vládu Roberta Fica pre plánované zrušenie špeciálnej prokuratúry a zníženie trestov za niektoré trestné činy. Za uznesenie hlasovala veľká väčšina z prítomných europoslancov. Za bolo 496, proti 70 a zdržalo sa 64 europoslancov. Europoslanci odsúdili najmä použitie zrýchleného legislatívneho konania a zdôraznili, že zmeny „ohrozujú integritu súdnych procesov, podkopávajú boj Európskej únie proti podvodom a ohrozujú ochranu finančných záujmov EÚ a prirodzeného prostredia na Slovensku“. (113)

Problém Rážovho návrhu zákona je politický vplyv, tvrdí šéf Úradu pre verejné obstarávanie (114)

Deň 86. (18. januára)

Rusi pomáhali Andrejovi Dankovi s vízami. V podpornom liste vyzdvihli jeho prínos pre Rusko (115)

Peter Kotlár sa stal splnomocnencom vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19. Kabinet vo štvrtok schválil jeho menovanie. „Úlohou novovymenovaného splnomocnenca bude plniť koordinačné úlohy zamerané na posúdenie a analyzovanie zákonnosti, hospodárnosti, účelnosti a efektivity opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou COVID-19 v rokoch 2020 – 2022,“ vysvetlil predkladateľ návrhu premiér Robert Fico (116)

Prejav Zuzany Čaputovej v parlamente (117)

Andreja Danka pre nehodu odvolávať nebudú, poslanci neschválili program schôdze (118)

V Bratislave bol zatiaľ najväčší protestbproti rušeniu špeciálnej prokuratúry a znižovaniu trestov za korupciu či daňové podvody. (119)

Deň 87. (19. januára)

Prezidentské voľby 2024: Peter Pellegrini oficiálne oznámil, že bude kandidovať na prezidenta (120)

Peter Pellegrini chce byť prezidentom, demonštranti mu vytkli ruského veľvyslanca, médiám sa vyhol (120)

Zdroj: (120)

Deň 88. (20. januára)

Robert Fico ide za ukrajinským premiérom. Zároveň, premiér označil Ukrajinu za štát pod „absolútnym vplyvom USA“ a naznačil tiež, že sa bude musieť vzdať časti svojho územia v prospech Ruska. (121)

Ministerstvo kultúry v marci 2022 pod vedením vtedajšej ministerky Natálie Milanovej (OĽaNO) vydalo príkaz, ktorým sa zatrhla akákoľvek komunikácia či spolupráca s Ruskom a Bieloruskom. Bolo to týždeň po začatí vojny na Ukrajine. Však súčasná šéfka kultúry Martina Šimkovičová tento príkaz zrušila. (122)

Deň 89. (21. januára)

Otvorenú výzvu na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej podpísalo v priebehu uplynulých štyroch dní viac ako 142-tisíc ľudí. Na najväčšom petičnom portáli peticie.com je tak aktuálne najúspešnejšou v histórii Slovenska. (123)

Deň 90. (22. januára)

Aktuálny generálny riaditeľ diaľničiarov Filip Macháček tvrdí, že nemá žiadne informácie o mafiánskych zoznamoch, na ktorých bolo aj meno jeho bývalého obchodného partnera Juraja Reháka. Ten zas podľa vlastných slov dodnes netuší, prečo sa na takom zozname v minulosti ocitol. (124)

Opozícia zvoláva ďalšie protesty (125)

Deň 91. (23. januára)

Neprešiel ani týždeň a pod online výzvu na odstúpenie Martiny Šimkovičovej z postu ministerky sa podpísalo viac ako 160-tisíc ľudí. V rámci portálu peticie.com, kde výzvu zverejnili, ide o rekord. Žiadna podpisová akcia na stránke nezískala viac podporovateľov. (126)

Poslanci pokračujú v diskusii o skrátenom konaní k novele Trestného zákona (127)

Diskusia o tom, ako Andrej Danko nabúral do semafora a odišiel z miesta nehody, sa v parlamente konať nebude. Poslancom sa totiž nepodarilo otvoriť rokovanie brannobezpečnostného výboru, na ktorom mal policajný prezident Ľubomír Solák vysvetľovať nejasnosti o incidente šéfa SNS. (128)

Premiér vyjadril ministerke Šimkovičovej plnú podporu, petíciu podpísalo už viac ako 170-tisíc ľudí (129)

Funkcionár z Kočnerovej Threemy, Marian Križko sa vrátil do vedenia štátnej nemocnice. Marian Križko zodpovedal za tender na vybavenie Nemocnice sv. Michala za 22,7 milióna eur, pri ktorom kontrolóri konštatovali porušenie zákona. Marianovi Kočnerovi zas posielal údaje z tendra nemocnice. Spolu dohadovali aj predaj priestorov v Kočnerovej budove vedľa nemocnice. (130)

Deň 92. (24. januára)

Ukrajinci sa k návšteve slovenského premiéra i po jeho škandalóznych výrokoch postavili pragmaticky. Premiér Robert Fico svoju prvú cestu na Ukrajinu od začiatku ruskej invázie absolvuje v Užhorode, v meste, ktoré je od slovensko-ukrajinskej hranice vzdialené niekoľko stoviek metrov a ktoré má to šťastie, že sa mu ruské rakety vyhýbajú. (131)

Otvorenú výzvu za odstúpenie šéfky rezortu kultúry dodnes podpísalo viac ako 177-tisíc ľudí. Opozícia ostro kritizuje ministerku Šimkovičovú a trvá na tom, že jej politickým programom je len homofóbia a nenávisť k inakosti. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová bude v parlamente čeliť odvolávaniu. (132)

Prezidentka nepodpísala novelu kompetenčného zákona, obráti sa na Ústavný súd (133)

Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických (USA) odmietlo vyjadrenia premiéra Roberta Fica o tom, že by bola Ukrajina pod vplyvom USA. Považuje ich za slová nehodné spojenca Severoatlantickej aliancie (NATO). (134)

Juraj Šeliga tvrdí, že má dôkaz, že Maroš Žilinka klamal. Dianu Santusovú obvinil z krivej výpovede (135)

Petra Pellegriniho kritizujú za rokovanie k trestnému zákonu (136)

Deň 93. (25. januára)

Poslanci budú rozhodovať o zrýchlenom režime k Trestnému zákonu (137)

Zuzana Čaputová kritizuje obmedzenie parlamentnej diskusie o novele Trestného zákona (138)

Prezidentské voľby 2024: Peter Pellegrini si otvoril transparentný účet. Kampaň zatiaľ financuje len cez svoju stranu (139)

Premiér sa zastal európskeho šéfa Nočných vlkov Hambálka (140)

Séria protivládnych protestov vo viacerých slovenských mestách pokračovala. Opozícia po hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní vyzvala ľudí, aby prišli na námestia a vyjadrili svoj názor k rušeniu špeciálnej prokuratúry. (141)

Koalícia sľubuje namiesto väzenia peňažné tresty. Dušan Kováčik zo svojho 100-tisícového nezaplatil štátu ani cent. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého na tlačovkách opakovane bránil predseda Smeru Robert Fico a jeho kolegovia a nazývali ho politickým väzňom, zmenu trestnej politiky štátu pozoruje už len z väzenia. V prvej korupčnej kauze je právoplatne odsúdený, v druhej je tesne pred rozsudkom a v tretej kauze Očistec čaká na súd. Zároveň sa však už takmer dva roky úspešne vyhýba tomu, aby riadne zaplatil peňažný trest uložený súdom. (142)

Deň 94. (26. januára)

Iba polovica času na diskusie k zákonom. Taký je plán predsedu SNS a podpredsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý chce opäť meniť rokovací poriadok. Cieľom je obmedziť poslancom dĺžku času na vystúpenia. (143)

Andrej Danko bude oficiálne kandidovať na prezidenta, petičný výbor už odovzdal podpisy (144)

Prezidentka vymenovala Dušana Keketiho za ministra cestovného ruchu a športu (145)

Poslanci vládnej koalície posunuli do druhého čítania novelu trestných kódexov z dielne ministra spravodlivosti Borisa Suska. Za novelu Trestného zákona hlasovalo 76 zo 77 prítomných poslancov. (146)

Šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) sa rada pochváli peknými facebookovými fotografiami. V uplynulých dňoch si tiež neodpustila zapózovať na nemocničnom oddelení s predčasne narodeným dieťatkom, za čo zožala od verejnosti kritiku. Upozornila na to stránka Zomri s tým, že fotografiu z facebooku ministerky o pár minút odstránili. Zuzana Dolinková ukázala fotografie z návštevy popradskej nemocnice. Na jednej z nich drží v rukách novorodenca, za nimi je inkubátor. (147)

Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska podporilo výzvu na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (148)

Deň 95. (27. januára)

Partnerka Rudolfa Huliaka sa stala riaditeľkou kancelárie generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody (149)

Deň 96. (28. januára)

Kandidátku Smeru v eurovoľbách povedie Monika Beňová, druhý bude Ľuboš Blaha (150)

Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko budú v pondelok rokovať o úprave Trestného zákona (151)

Kyjev po prvýkrát hostil malý jednodňový festival Pohoda Loves Ukraine. Koncerty slovenských a ukrajinských hudobníkov sprevádzali aj debaty o úlohe umelcov a kultúry počas vojny. Festival sa konal krátko po tom, čo slovenský premiér Robert Fico pred návštevou Užhorodu adresoval Ukrajine viacero problematických výrokov. V Kyjeve si všimli najmä Ficovo tvrdenie, že v hlavnom meste Ukrajiny nie je vojna. Fico v deň konania sa festivalu na sociálnej sieti ešte pridal, že „nie je väčšie popretie vojny na Ukrajine, ako festival politickej piesne Pohoda“. Sobotňajší koncert bol pritom na čas prerušený práve pre vzdušný poplach a účastníkov festivalu organizátori vyzvali, aby sa presunuli do najbližšieho úkrytu. (152)

Deň 97. (29. januára)

Do stĺpa verejného osvetlenia narazila podľa informácií portálu Startitup štátna tajomníčka podpredsedu vlády Alena Sábelová. Šoférovala vládne BMW. (153)

Podpredseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko volá po ráznej zmene rokovacieho poriadku Národnej rady (NR) SR. (154)

Deň 98. (30. januára)

Koaliční a opoziční poslanci rokovali v ústavnoprávnom výbore o Gašparovom pozmeňujúcom návrhu, ktorý zmierňuje znižovanie sadzieb za ekonomickú kriminalitu v porovnaní s pôvodný návrhom koalície v novele Trestného zákona. Zároveň však koalícia nijako nemení taktiku, ktorou pomôže svojím blízkym ľuďom a zotrváva aj na svojom pláne zrušiť špeciálnu prokuratúru. (155)

Zdroj: (155)

Deň 99. (31. januára)

Vládna koalícia opäť obmedzuje diskusiu v parlamente o rozsiahlych zmenách v Trestnom zákone. Rozprava v druhom čítaní o novele bude trvať 62 hodín. Návrh Smeru, Hlasu a SNS predniesol poslanec za Smer Marián Saloň s tým, že približne dva týždne rokovacích dní podľa koalície stačí na prerokovanie zmien v Trestnom zákone. (156)

Deň 100. (1. februára)

fb-share-icon